Nowe święto państwowe w Polsce: kiedy?

Dzień Nauki Polskiej zostało ustanowione nowym świętem państwowym w Polsce. Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek (3 lutego 2020 r.) podpisał ustawę, której autorami jest grupa posłów PiS. Jak podano w uzasadnieniu ustawy nowe święto państwowe "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa".

Projektodawcy podkreślili, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. 

Nowe święto państwowe będziemy obchodzić już za kilka dni - 19 lutego i będzie to święto coroczne.

Dzień Nauki Polskiej: co to za święto?

Nowe święto państwowe zostało ustanowione jako wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców. Data 19 lutego nie jest przypadkowa. To dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Dzień Nauki Polskiej ma być inspiracją dla młodego pokolenia do pójścia w ślady wybitnych polskich naukowców i zainteresować młodzież tą dziedziną.

Uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji - czytamy w preambule uzasadniającej ustanowienie Dnia Nauki Polskiej.

Oprócz Mikołaja Kopernika podkreślono zasługi wielu innych ludzi nauki: Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - czytamy w uzasadnieniu ustawy. 

Dzień Nauki Polskiej - czy 19 luty będzie dniem wolnym?

Wszystkim od razu nasuwa się pytanie, czy 19 luty będzie dniem wolnym od pracy? Otóż ustanowienie dnia "świętem państwowym" nie jest równoznaczne z tym, że jest to dzień wolny.

Dzień Nauki Polskiej nie będzie dniem wolnym. Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są jak na razie trzy święta państwowe: 1 maja (święto bezimienne), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Co myślicie o pomyśle na nowe święto państwowe i czy będziecie w jakiś sposób obchodzić Dzień Nauki Polskiej 19 lutego?