Standardy opieki okołoporodowej - zmiany

Od końca 2016 roku standardy opieki okołoporodowej nie mają mocy obowiązującego prawa - zgodnie ze zmianami, jakie wprowadził ówczesny minister zdrowia, standardy są jedynie podpowiedzią dla ordynatorów szpitali. Być może jednak wkrótce to się zmieni, bo specjalna komisja ekspertów pracuje nad nowymi standardami okołoporodowymi. W nowych zaleceniach dotyczących opieki nad kobietami w ciąży ma się znaleźć sporo istotnych zmian, które z punktu widzenia rodzących są wręcz przełomowe. Chodzi przede wszystkim o nowe badania dla ciężarnych, znieczulenie przy porodzie i zapobieganie depresji poporodowej. Co dokładnie ma się zmienić? Nowe standardy opieki okołoporodowej prawdopodobnie obejmą:

  • wprowadzenie nowego badania dla kobiet w ciąży - test Becka, 21 pytań otwartych (m.in. o samoocenę, myśli samobójcze, zainteresowanie światem zewnętrznym), ciężarne będą wykonywać dwa razy w ciąży i miesiąc po porodzie. W przypadku podejrzenia depresji poporodowej kobieta będzie kierowana do psychiatry.
  • przesunięcie terminu USG połówkowego z 21.-26. tygodnia ciąży na 18.-22. tydzień ciąży.
  • obowiązek objęcia opieką szpitalną kobiet w 40. tygodniu ciąży (a nie w 41. tygodniu)
  • zapewnienie znieczulenia przy porodzie wszystkim rodzącym. Nie wiadomo jednak, jak zostanie rozwiązana kwestia braku wystarczającej liczby anestezjologów.
  • nałożenie na szpitale obowiązku zapewnienia młodej matce sprzętu do pozyskiwania mleka.
  • możliwość dokarmiania noworodka mlekiem modyfikowanym w szpitalu tylko po zaleceniu lekarza.
  • zakaz reklamowania produktów konkretnych marek dla niemowląt i mam w szpitalach.

Nowe standardy opieki okołoporodowej - kiedy?

Zespół ekspertów ma zakończyć prace nad nowymi standardami opieki okołoporodowej do kwietnia 2018 roku. Ministerstwo Zdrowia zaś planuje wprowadzenie zmian w życie już w 2019 roku.