Perpetual Guardian z Nowej Zelandii i czterodniowy tydzień pracy

Firma o nazwie Perpetual Guardian z Nowej Zelandii  postanowiła sprawdzić efektywność pracowników po wprowadzeniu zmian w ich rutynowym rozkładzie 5-dniowego grafiku pracy. Na przestrzeni dwóch miesięcy, tj. marca i kwietnia osoby zatrudnione pracowały jedynie cztery dni w tygodniu. Co więcej, ich pensje wciąż były takiego same jak w przypadku kiedy przychodzili do pracy od poniedziałku do piątku. Początkowo osoby, które zainicjowały ten projekt obawiały się, że przychód ich przedsiębiorstwa zmaleje. Wynik pracy zatrudnianych osób po tym jak dostały większą liczbę dni wolnych w tygodniu zaskoczył. 

Ile osób w Perpetual Guardian pracowało 4 dni w tygodniu?

Projekt zakładający pracę przez 4 dni w tygodniu objął 250 osób zatrudnianych w firmie zarządzającej nieruchomościami. Z tą inicjatywą wyszedł właściciel i założyciel marki, Andrew Barnes. Początkowo zastanawiał się, czy będzie to zgodne z prawem, jednak po konsultacji ze swoimi prawnikami otrzymał informację, że może wdrożyć projekt. Przede wszystkim kierował się przeświadczeniem, że jeśli jego pracownicy będą mieć więcej czasu dla rodziny oraz dla siebie - w dni pracujące będą bardziej wydajni. 

W listopadzie zeszłego roku zaledwie 54 procent pracowników firmy deklarowało, że udaje im się osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Po eksperymencie ta liczba wzrosłą do 78 procent. 

4- dniowy system pracy nadzorowali naukowcy

Właściciel Perpetual Guardian chciał, aby wdrażane przez niego zmiany nadzorowali naukowcy. W tym czasie uczestniczyli oni aktywnie w życiu firmy, badając wśród pracowników na różnym etapie: poziom stresu, zadowolenia, efektywność pracy, satysfakcję z wykonywanych zadań, itp. Jakie wyciągnięto wnioski? Pracownicy, którzy przychodzili do pracy w poniedziałek już po miesiącu dłuższych weekendów mieli dużo więcej energii do pracy w tygodniu. Projekt ten pochwalił nawet Nowozelandzki minister ds. bezpieczeństwa w pracy, lain Lees-Galloway. Być może program ten zostanie wprowadzony na stałe.