Nominacje Oscary 2020: “Boże Ciało” Jana Komasy nominowane w kategorii najlepszy film międzynarodowy

Podczas lutowej gali Oscary 2020 polskich fanów kina jak zwykle najbardziej będzie ekscytować kategoria najlepszy film międzynarodowy. Jeszcze we wrześniu tego roku Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że nasz kraj będzie reprezentowany przez “Boże Ciało” Jana Komasy. Polski film ma już na swoim koncie jeden duży sukces – na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji dostał nagrodę Europa Cinemas Label, przyznawaną przez organizację zrzeszającą 1100 kin z całego świata.

O zagranicznym zainteresowaniu “Bożym Ciałem” świadczy też fakt, że niedawno zaczęły się negocjacje w sprawie zakupu praw do historii przez producentów z USA. Jeśli wszystko dobrze pójdzie polski film stanie się podstawą do realizacji ośmiu odcinków anglojęzycznego serialu, który zostanie wyemitowany na jednym z serwisów streamingowych za oceanem.

“Boże Ciało” wydaje się być więc trafnym wyborem na kandydata do Oscara 2020. Niestety na niekorzyść filmu działa rekordowa konkurencja. Przypomnijmy, że oficjalna lista nominowanych produkcji zostanie ogłoszona przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dopiero w styczniu. Na razie zakończył się proces wysyłania i akceptacji zgłoszeń. W tym roku przyjęto ich aż 93! Po raz pierwszy udział w konkursie wezmą trzy kraje: Uzbekistan, Ghana i Nigeria.

Nominacje Oscary 2020: Fabuła filmu “Boże Ciało” Jana Komasy

“Boże Ciało” Jana Komasy opowiada historię 20-letniego wychowanka poprawczaka, Daniela (Bartosz Bielenia). Chłopak przechodzi w ośrodku głęboką przemianę duchową i zaczyna marzyć o zostaniu księdzem. Okazja, aby spróbować swoich sił w tym “zawodzie” nadarza się jeszcze przed wstąpieniem do seminarium. Podczas pracy w zakładzie stolarskim zostaje omyłkowo wzięty za kapłana. Zamiast wyjaśnić nieporozumienie wchodzi w rolę przewodnika duchowego lokalnej społeczności, którą niedawno wstrząsnęła olbrzymia tragedia. Jego pełne pasji metody nauczania mogą wydawać się szokujące. Pytanie brzmi: czy będą skuteczne?

Premiera kinowa "Bożego Ciała" Jana Komasy odbędzie się 11 października 2019. Poniżej obejrzycie trailer filmu.

 

Oscary 2020 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 9 na 10 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku szanse na Oscara ma polski film „Boże Ciało", produkcja Aurum Film w koprodukcji z Canal+.