Noc Kupały – kiedy wypada? 

Noc Kupały to święto zakorzenione w słowiańskiej tradycji. Jest związane z letnim przesileniem Słońca i wypada w najkrótszą noc w roku. Wiele osób łączy to święto z chrześcijańską nocą świętojańską, która obchodzona jest w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca. Noc Kupały to jednak osobne święto, które wypada po najdłuższym dniu roku i zależy od wkroczenia Słońca do znaku Raka. Noc Kupały wypada dokładnie w nocy z 21 na 22 czerwca. 21 czerwca wypada również przesilenie letnie, czyli astronomiczny początek lata. 

Noc Kupały – czym jest to święto?

Noc Kupały to stare słowiańskie święto, które obchodzone jest podczas najkrótszej nocy w roku. W zależności od regionu, Noc Kupały różnie jest nazywana. Tej magicznej nocy Słowianie przypisywali oczyszczającą moc wody i ognia. Jest to święto słońca, płodności, urodzaju i miłości, przez co uważane jest przez niektórych za słowiańską wersję zachodnich walentynek. 

Noc Kupały była kiedyś mocno związana z czasem czarów i magicznych obrzędów. Wróżby miały chronić przed złym i zapewnić zdrowie i miłość. Chociaż dzisiaj mało kto wierzy już w moc czarów, Noc Kupały w niektórych miejscach dalej jest obchodzona. Wiąże się ona jednak z radością związaną z nadejścia nowej pory roku. 

Foto: Noc Kupały w Polsce / Getty Images

ZOBACZ TEŻ:

Noc Kupały: jakie nosi nazwy?

Noc Kupały znana jest w Polsce w zależności od regionu pod następującymi nazwami:

Zobacz także:

  • noc kupalna,
  • kupalnocka,
  • kopernocka,
  • sobótka,
  • sobótki,
  • palinocka

Noc Kupały – rytuały 

Nocy Kupały przywiązywano kiedyś magiczne zdolności, dlatego podczas najkrótszej nocy roku wykonywano specjalne rytuały, które miały zapewnić szczęście i zdrowie.

Wianki

Jednym z najważniejszych zwyczajów było zaplatanie przez panny specjalnych wianków z różnych polnych kwiatów i magicznych ziół. Na koniec wpinało się w nie płonące łuczywo i w trakcie zbiorowej, śpiewanej ceremonii, puszczano podpalone wianki na wodę. Wtedy panowie mieli szansę wyłowić wymarzoną wiązankę z wody i połączyć się z jej właścicielką.  

Symbolika wianka:

  • Jeśli wianek został szybko wyłowiony przez kawalera, oznaczało to szybkie zamążpójście panny.
  • Jeśli wianek popłynął oznaczało to, że dziewczyna musi jeszcze poczekać na zamążpójście.
  • Jeśli wianek płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo. 

Ognie sobótkowe

Innym ważnym rytuałem były ognie sobótkowe. Ludzie gromadzili się wokół wielkiego ogniska, świętując i śpiewając. Następnie uczestnicy skakali przez ogień, co miało zapewnić im duchowe oczyszczenie, ale także ochronę przed chorobami i złymi mocami. Rytuał rozpalenia ogniska nie był taki oczywisty. Jak czytamy na Wikipedii: "W obranym miejscu wbijano w ziemię brzozowy kołek, po czym zakładano nań jesionową piastę, koło ze szprychami owiniętymi smoloną słomą. Następnie obracano koło tak szybko, że w wyniku tarcia zaczynało się ono palić. Wtedy je zdejmowano i płonące toczono do przygotowanych nieopodal stosów, dzięki czemu zajmowały się ogniem."

Kwiat paproci

W Noc Kupały na mokradłach i w lasach młodzi szukali kwiatu paproci. Wierzono, że ma ona magiczne zdolności, a znalazcę czeka pomyślny los i szczęście. Po nocnych poszukiwaniach o świcie powracano do ognisk przez które przeskakiwano. Był to rytuał "kończący obrzęd przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństw" - podaje wikipedia.org.

Przeczytaj też koniecznie:

Photo: Kwiat Paproci a Noc Kupały / Getty Images

Noc Kupały – Kwiat Paproci i magiczne zioła

Noc Kupały, Noc Świętojańska i początek lata to nie tylko wróżby i czary, ale także wielkie święto roślin ziół. Większość z nas zna legendę o Nocy Świętojańskiej i Kwiecie Paproci. Jednak to nie wszystko. Wierzono kiedyś, że podczas najkrótszej nocy w roku, zioła nabierają magicznych właściwości i zapewnią ludziom miłość, płodność i uchronią przed złymi nocami. Młode dziewczęta wplątywały je w wianki, rzucano je w ognisko, a kochankowie układali je pod swoimi posłaniami.

Jakie zioła warto więc zbierać w Noc Kupały?

Jedną z roślin, której przypisywano niezwykłe właściwości, była bylica piołun. Na wschodzie kraju przypinano ją do bram i drzwi, żeby strzegła domowników przed złymi urokami.

Photo: Piołun zbierany w Noc Kupały / Getty Images

Inną ważną rośliną była babka zwyczajna, inaczej nazywana babką świętojańską. W Noc Kupały wrzucano ją do lnianych woreczków i dawano w prezencie osobom, które nie radziły sobie z gniewem. Wierzono, że ma ona uspakajające właściwości, pomaga w podejmowaniu decyzji a nawet pomaga zwalczyć tremę.

Photo: Babka świętojańska zbierana w Noc Świętego Jana / Getty Images

Dla kobiet ważnym zielem był dziurawiec. Noszenie przy sobie jego kilku zasuszonych listków miało przynieść szczęście i pomyślność w nowym związku. 

Photo: Dziurawiec - magiczne zioło Nocy Kupały / Getty Images

PRZECZYTAJ TEŻ O: