Noc Kupały 2021 – kiedy wypada? 

Noc Kupały to święto zakorzenione w słowiańskiej tradycji. Jest związane z letnim przesileniem Słońca i wypada w najkrótszą noc w roku. Wiele osób łączy to święto z chrześcijańską nocą świętojańską, która obchodzona jest w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca. Noc Kupały to jednak osobne święto, które wypada po najdłuższym dniu roku i zależy od wkroczenia Słońca do znaku Raka. W 2021 roku będziemy je obchodzić w nocy z 21 na 22 czerwca. W poniedziałek 21 czerwca wypada również przesilenie letnie, czyli astronomiczny początek lata. 

Noc Kupały – czym jest to święto?

Noc Kupały to stare słowiańskie święto, które obchodzone jest podczas najkrótszej nocy w roku. W zależności od regionu, nazywa się je tez kupalnocką, palinocką czy sobótką. Tej magicznej nocy Słowianie przypisywali oczyszczającą moc wody i ognia. Jest to święto słońca, płodności, urodzaju i miłości, przez co uważane jest przez niektórych za słowiańską wersję zachodnich walentynek. 

Noc Kupały była kiedyś mocno związana z czasem czarów i magicznych obrzędów. Wróżby miały chronić przed złym i zapewnić zdrowie i miłość. Chociaż dzisiaj mało kto wierzy już w moc czarów, sobótka w niektórych miejscach dalej jest obchodzona. Wiąże się ona jednak z radością związaną z nadejścia nowej pory roku. 

Photo: Noc Kupały w Polsce / Getty Images

ZOBACZ TEŻ:

Noc Kupały – rytuały 

Nocy Kupały przywiązywano kiedyś magiczne zdolności, dlatego podczas najkrótszej nocy roku wykonywano specjalne rytuały, które miały zapewnić szczęście i zdrowie. Jednym z najważniejszych zwyczajów było zaplatanie przez panny specjalnych wianków z różnych polnych kwiatów i magicznych ziół. Na koniec wpinało się w nie płonące łuczywo i w trakcie zbiorowej, śpiewanej ceremonii, puszczano podpalone wianki na wodę. Wtedy panowie mieli szansę wyłowić wymarzoną wiązankę z wody i połączyć się z jej właścicielką.  

Zobacz także:

Innym ważnym rytuałem były ognie sobótkowe. Ludzie gromadzili się wokół wielkiego ogniska, świętując i śpiewając. Następnie uczestnicy skakali przez ogień, co miało zapewnić im duchowe oczyszczenie, ale także ochronę przed chorobami i złymi mocami. 

Na mokradłach i w lasach młodzi szukali natomiast kwiatu paproci. Wierzono, że ma ona magiczne zdolności, a znalazcę czeka pomyślny los i szczęście.

Przeczytaj też koniecznie o SŁOWIAŃSKICH ZNAKACH ZODIAKU - JESTEŚ BOGINIĄ LELE, DZIEWANNĄ A MOŻE MARZANNĄ?

Photo: Kwiat Paproci a Noc Kupały / Getty Images

Noc Kupały – Kwiat Paproci i magiczne zioła

Noc Kupały, Noc Świętojańska i początek lata to nie tylko wróżby i czary, ale także wielkie święto roślin ziół. Większość z nas zna legendę o Nocy Świętojańskiej i Kwiecie Paproci. Jednak to nie wszystko. Wierzono kiedyś, że podczas najkrótszej nocy w roku, zioła nabierają magicznych właściwości i zapewnią ludziom miłość, płodność i uchronią przed złymi nocami. Młode dziewczęta wplątywały je w wianki, rzucano je w ognisko, a kochankowie układali je pod swoimi posłaniami.

Jakie zioła warto więc zbierać w Noc Kupały?

Jedną z roślin, której przypisywano niezwykłe właściwości, była bylica piołun. Na wschodzie kraju przypinano ją do bram i drzwi, żeby strzegła domowników przed złymi urokami.

Photo: Piołun zbierany w Noc Kupały / Getty Images

Inną ważną rośliną była babka zwyczajna, inaczej nazywana babką świętojańską. W Noc Kupały wrzucano ją do lnianych woreczków i dawano w prezencie osobom, które nie radziły sobie z gniewem. Wierzono, że ma ona uspakajające właściwości, pomaga w podejmowaniu decyzji a nawet pomaga zwalczyć tremę.

Photo: Babka świętojańska zbierana w Noc Świętego Jana / Getty Images

Dla kobiet ważnym zielem był dziurawiec. Noszenie przy sobie jego kilku zasuszonych listków miało przynieść szczęście i pomyślność w nowym związku. 

Photo: Dziurawiec - magiczne zioło Nocy Kupały / Getty Images

PRZECZYTAJ TEŻ O: