Dziecko z okładki Nirvany pozywa zespół

Choć kultowy album "Nevermind" zespołu Nirvana został wydany 30 lat temu, od kilku dni znów jest o nim głośno. Bardzo głośno. Wszystko za sprawą okładki, a konkretnie umieszczonego na niej dziecka. Bobas płynący za banknotem dolarowym przyczepionym do wędki to czteromiesięczny wtedy Spencer Elden, który dziś postanowił pozwać fotografa, zespół i osoby odpowiedzialne za dystrybucję krążka. Urodzony w 1991 roku Elden twierdzi, że zdjęcie zostało wykorzystane bez zgody jego rodziców, a także wpłynęło negatywnie na jego życie. Mężczyzna nazwał się ofiarą komercyjnej pornografi dziecięcej i domaga się po 150 tysięcy dolarów od każdego oskarżonego (w sumie 17 osób, między innymi zarządca majątkiem Kurta Cobaina, oraz była partnerka muzyka, Courtney Love).

Sytuacja wzbudziła duże kontrowersje na świecie, nie tylko wśród fanów grunge'owej kapeli. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Spencer kilkukrotnie odtwarzał słynne zdjęcie jako dorosły mężczyzna. Oprócz tego, na jego klatce piersiowej widnieje tatuaż z nazwą płyty. Internauci zarzucają Eldenowi chęć szybkiego wzbogacenia się.

"Nie ma na świecie osoby, która nie widziałaby jego genitaliów"

Autorem zdjęcia okładkowego płyty "Nevermind" jest fotograf Kirk Weddle, prywatnie przyjaciel ojca Spencera. Miał on wypłacić rodzicom chłopca 200 dolarów, w zamian za słynne ujęcie w basenie - Nirvana była wówczas początkującym zespołem. Dziś bohater okładki przekonuje, że jego rodzice nie podpisali zgody na komercyjne wykorzystanie zdjęcia, a sam fakt pojawienia się na nim nago, doprowadził do powstania traumy. Spencer twierdzi także, że jego tożsamość będzie już na zawsze kojarzona z obrazem "pracownika seksualnego chwytającego za dolara”, co jak twierdzi, jest interpretacją okładki. 

Nie spotkał jeszcze nikogo, kto nie widziałby jego genitaliów. Mój klient nie ma żadnej prywatności. Dla świata nie ma ona wartości - podkreśla Maggie Mabie, prawniczka reprezentująca Eldena. 

W sprawie zabrali głos prawnicy, zajmujący się sprawami o molestowanie nieletnich. Jamie White, zaangażowany m.in. w sprawę Larrego Nassara (lekarz, który latami molestował nieletnie gimnastyczki), nie kryje oburzenia:

Ten proces umniejsza prawdziwym ofiarom wykorzystywania seksualnego. - mówił

Spencer Elden odtwarzający słynne zdjęcie z okładki "Nevermind" Nirvany. Źródło: John Chapple/Splash News/EAST NEWS