Starzy Ślązacy, jak i inni mieszkańcy dawnych ziem Polski, przekazywali sobie sprawdzone mądrości z pokolenia na pokolenie. Nie umieli pisać ani czytać, więc w pamięci pozostały tylko te, które były dla nich ważne, praktyczne i skuteczne. Trzeba pamiętać, że ówczesne życie było pełne niebezpieczeństw i na każdym kroku mogły się czaić złe moce. Dlatego też harmonii nadawał  klarowny i wszystkim znany porządek, a domowa przestrzeń miała jasno wydzielone sfery. Jedna z nich dotyczyła obuwia. W tym miejscu nie wolno było pozostawiać butów, ponieważ zwiastowało to ogromnego pecha. Czy wiesz, o jakim meblu jest mowa?

Zobacz: 

Starzy Ślązacy wiedzą, gdzie nie stawiać butów

Na Śląsku przez wiele stuleci przekazywano sobie ludową prawdę z ust do ust. A stare ludowe, śląskie porzekadło mówi, że: jak się przyniesie nowe botki od szefca, nimo sie ich postawić na stole, że potym uciskajom. Co oznacza ni mniej, ni więcej, że nowe buty, odświeżone, przyniesione od szewca nie wolno postawić na stole, bo inaczej będą uciskać. Uzasadnienie to jest bardzo praktyczne oraz obrazowe. Oczywiście nikt nie chce mieć niewygodnych butów, szczególnie jeśli zapłacił za ich naprawę. Współcześnie, w tym porzekadle chodzi w ogóle o buty, nawet te nowe, ładne i prosto ze sklepu. Jednak to nie jedyna zasada oraz uzasadnienie, mówiące o tym, dlaczego nie można trzymać butów na stole.

To cię może zainspirować: 

Dlaczego nie wolno zostawiać butów w tym miejscu?

Ludowa prawda mówi, że po żadnym pozorem nie można stawiać butów na stole. To przynosi wielkiego pecha, a nawet rzuca urok na wszystkich domowników. Wynika to z zaburzenia i pomieszania dwóch sfer życia. Stół to miejsce święte, punkt centralny domu i przestrzeń wokół, której koncentruje się rodzinne życie. To właśnie przy stole rodziny spotykają się na wspólny posiłek. I to przy stole tworzą się więzi, rodzą przyjaźnie, a nawet kiełkuje miłość. Buty natomiast są ucieleśnieniem brudu, zła, negatywnej energii. Jest również nośnikiem uroków. Nic zatem dziwnego, że pomieszanie  świata sacrum ze światem profanum pod żadnym pozorem nie może zakończyć się dobrze. Stawiając byty na stole, kusisz zły los.

To ci się z pewnością spodoba: 

Wierzysz w tego typu przesądy? A może stosujesz je w swoim życiu? Koniecznie daj nam znać w komentarzu na Facebooku. 

Zobacz także: