Wiele osób stosuje ten gest na co dzień. Jedni używają go jako znaku życzenia komuś powodzenia, dla innych to oznaka ukrytego kłamstwa. Niewiele ludzi wie jednak o jego pochodzeniu i że jego użycie może sprawić, że ściągniesz pecha na siebie i bliskich. Nigdy nie rób tego dla zabawy. Przeczytaj, jak ustrzec się przed złem.

Jaki gest sprawia, że ściągniesz pecha?

Być może robisz to czasem, by pokazać komuś wsparcie, a może znasz go bardziej jako „ochrona” przed wypowiadanym publicznie kłamstwem. Niewiele osób wie, że krzyżowanie palców za plecami tak naprawdę przynosi pecha. Ten gest wywodzi się z dawnych przekonań religijnych. Krzyżując palce wskazujący i środkowy odnoszono się o wstawiennictwo i pomoc świętego krzyża. Schowana za plecami dłoń krzyżująca palce to sposób na ukryte zaznaczanie kłamstwa, które ratuje z nieciekawej sytuacji. Wykonanie tego znaku miało sprawić, że wypowiadane słowa nie będą brane za złe, kiedy wyjdzie na jaw kłamstwo. Stanowiły ochronę przed gniewem bogów i duchów. Sam ten gest oznacza, że ktoś oszukuje i nie widzi w tym nic złego. Dlatego dawniej uważano go za symbol nieuchronnego pecha ściągniętego na siebie i całą rodzinę. Na południu Europy uważany jest wręcz za znak diabelski, wskazujący na przeklętą osobę. Na Dalekim Wschodzie uważany jest natomiast na wulgarny i agresywny gest. Nie wolno go wykonywać w miejscach publicznych.

Zobacz też:

Jakie gesty wpędzą cię w kłopoty za granicą?

Zachowania i gesty, które wydają się nam normalne i niewinne mogą przysporzyć problemów w innych krajach. Związane są z przesądami ludowymi, religią albo dobrymi manierami. Uważaj, gdy wykonujesz takie gesty:

  • Dotknięcie nosa palcem wskazującym – gest, który czasami wykonujemy automatycznie przy namyślaniu się, może oznaczać oszustwo albo dyskrecję w Wielkiej Brytanii i na Sardynii. We Włoszech odczytuje się go także jako ostrzeżenie lub polecenie „pilnuj swoich interesów”.
  • Podniesiony kciuk – pokazuje zazwyczaj sympatię i aprobatę, zgodę. Jednak w krajach takich jak Belgia, Malta i Grecja oraz na Bliskim Wschodzie może być odczytany jako obraza na podłożu seksualnym.
  • Znak „figa” – zaciśnięta pięść z kciukiem między palcami wskazującym i środkowym  poważnie traktowany jest w Turcji, chinach, Indiach czy Rosji. To kolejna oznaka obrażania rozmówcy o podłożu seksualnym.

Sprawdź także: