Badanie ultrasonograficzne wykonuje się zwykle trzy, cztery razy: na początku, w połowie i na końcu ciąży. Jest bezbolesne i niekłopotliwe. Obraz uzyskiwany jest dzięki falom dźwiękowym. Mamy nie muszą się bać, że USG jest szkodliwe dla maleństwa. Żaden z przeprowadzonych testów nie wykazał, aby USG miało wpływ na rozwój dziecka.

Pierwsze USG

mdłości, humory i...

Pierwsze USG (między 8.-14. tygodniem) sprawi, że poczujesz się mamą. Właśnie wtedy lekarz powie ci, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Dowiesz się, jaki jest przewidywany termin porodu i czy zostaniesz mamą jedynaka czy może bliźniaków. Badanie trwa nie dłużej niż 15 minut, a jego wynik otrzymasz od razu. Obraz, który będziesz obserwować na monitorze można wydrukować lub skopiować na DVD. Między 12. a 14. tygodniem ciąży lekarz na podstwie obrazu USG jest w stanie stwierdzić, czy nie ma zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu Downa (sprawdzi przede wszystkim tzw. przezierność karkową).

Drugie USG

chłopiec czy dziewczynka?

Na kolejnym badaniu USG - w II trymestrze (między 22. - 24. tygodnia) - lekarz sprawdzi, czy dziecko nie ma wrodzonych wad i czy jego budowa jest prawidłowa. Ważna będzie też informacja, w jakiej "kondycji" jest łożysko, bo właśnie dzięki niemu malec dostaje niezbędne do życia składniki odżywcze. Podczas tego badania często udaje się poznać płeć dziecka. Lekarz sprawdza, jak wygląda czaszka. Ginekolog ocenia również czy dobrze wykształcony jest kręgosłup, mózg i górna warga. Mama dowie się też, czy serduszko bije miarowo, a także czy odpowiednią wielkość mają nerki oraz żołądek.

Trzecie USG

za dwa tygodnie rodzę!

Po raz trzeci zobaczysz maleństwo między 28.-32. tygodniem. Lekarz oceni wielkość dziecka. Sprawdzi ułożenie łożyska, ilość płynu owodniowego. Gdy wszystko przebiega prawidłowo, za mniej więcej dwa tygodnie zobaczysz swoje maleństwo "na żywo".

Co to jest USG 4D?

USG 4D oznacza możliwość oglądania trójwymiarowego obrazu w ruchu. Widzimy nie tylko zarys maluszka, ale coś w rodzaju filmu z nim w roli głównej. Takie USG, choć nie jest konieczne ze względów medycznych, jest wspaniałą zabawą dla rodziców.