„Kochaj skórę, w której żyjesz”: niezwykłe zdjęcia osób z rzadką chorobą skóry

Ta wystawa rzuca wyzwanie tradycyjnie pojmowanym kanonom piękna. „How Do You C Me Now?” to seria niezwykłych portretów przedstawiających kobiety i mężczyzn z rzadkimi, wrodzonymi chorobami skóry. Autorem zdjęć jest londyński fotograf Brock Elbank, który w swoich pracach często koncentruje się na zmianie społecznego postrzegania piękna, fotografując modeli z bielactwem nabytym lub innymi zaburzeniami pigmentacji skóry. W swoim najnowszym projekcie Elbank sportretował osoby z wrodzonymi znamionami barwnikowymi, pokazując ich ulotne i niecodzienne piękno. Celem wystawy jest zainspirowanie odbiorców do tego, by „pokochali skórę, w której żyją”, niezależnie od tego, jak ona wygląda. 

Wrodzone znamiona barwnikowe – co to za schorzenie?

Potocznie określane jako „myszka”, znamię barwnikowe (lub melanocytowe) to zgrupowanie komórek barwnikowych (melanocytów), które może przybierać różne kształty, rozmiary i kolory (od jasnego brązu po niebieskawy odcień). Znamiona występują w formie zgrupowanych mniejszych przebarwień lub większych, plackowatych kształtów, które mogą pokrywać nawet do 80 proc. powierzchni ciała. Według Narodowej Organizacji Chorób Rzadkich (NORD), mniejsze lub średniej wielkości znamiona barwnikowe występują raz na sto urodzeń, natomiast te większe – raz na 50 000 urodzeń.

Wrodzone znamiona melanocytowe są często przyczyną wykluczenia

Znamiona melanocytowe, zwłaszcza te większe, często powodują obniżenie pewności siebie i poczucia własnej wartości. Osoby z takimi zmianami skórnymi muszą się regularnie mierzyć z negatywnymi komentarzami na temat ich wyglądu i nierzadko czują się z tego powodu wykluczone. Spośród kobiet i mężczyzn sportretowanych w ramach projektu „How Do You C Me Now?”, wielu z nich po raz pierwszy w życiu pokazało swoje znamiona światu. Wystawa w londyńskim Oxo Tower to swoisty hołd dla różnorodności i próba zwiększenia świadomości społecznej na temat tego rzadkiego schorzenia. Zwłaszcza, że wrodzone znamiona barwnikowe to nie tylko problem natury estetycznej. Oprócz tego, są one czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko wystąpienia czerniaka – nowotworu skóry, który rozwija się właśnie w melanocytach.