Zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli

Problem z dostaniem się do przedszkola rośnie z roku na rok, a rodzice wymyślają coraz nowsze sposoby, aby ułatwić to swoim dzieciom. Nieraz w dyskusjach o przyjęcie do placówek przewijają się argumenty odwołujące się do szczepień dzieci. Wielu rodziców nie chce, by ich zaszczepione pociechy uczęszczały do przedszkoli razem z dziećmi niezaszczepionymi. Do tych stanowisk przychyliła się Rada Miasta Częstochowy, która uchwaliła obowiązek posiadania kompletu szczepień przez dzieci przyjmowane zarówno do żłobków, jak i przedszkoli. Sprzeciwił się temu wojewoda śląski, który w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały. To jednak nie koniec historii. Teraz głos w sprawie zabrał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, uchylając decyzję wojewody śląskiego. Oznacza to, że podczas rekrutacji dzieci, które zostały zaszczepione, będą mogły otrzymać dodatkowe 20 punktów. Z kolei dzieci bez szczepień całkowicie stracą możliwość dostania się do żłobka.

Sądy zmieniły zdanie w kwestii szczepień

Jest to duża zmiana w poglądach sądów. Zaledwie 4 lata temu ten sam sąd rozstrzygał w podobnej sprawie, jednak jego wyrok był odwrotny. W swoim stanowisku stwierdził, że uzależnianie przyjęć do przedszkoli od szczepień, choć zasadne społecznie, narusza ustawę o systemie oświatowym. Wpływ na zmianę w poglądach miał zapewne wzrost zachorowań na odrę, a także rosnąca liczba rodziców rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci. Ponadto sąd uznał, że rekrutacja do przedszkoli i żłobków leży w gestii samorządu, dzięki czemu ma on prawo do ustalania kryteriów przyjęcia. Wyrok sądu nie jest jeszcze prawomocny, wciąż czekamy na jego uzasadnienie. Ponadto wojewoda ma 30 dni na złożenie odwołania.

Rośnie liczba rodziców rezygnujących ze szczepień dzieci

Liczba rodziców rezygnujących ze szczepienia swoich dzieci rośnie. Główny inspektor sanitarny donosi, że w pierwszym kwartale tego roku aż 42 tys. rodziców nie wyraziło zgody na szczepienia. 9 lat temu, w 2010 roku liczba ta wynosiła niecałe 3,5 tys. Z tego powodu wiele miast decyduje się na działania podobne od tych, które zostały podjęte przez Radę Miasta Częstochowy. Jest szansa, że dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli pojawią się również w innych miastach Polski. Ekstra punkty zostaną przyznane również dzieciom, które posiadają zaświadczenie o odroczeniu szczepień, wystawione przez lekarza. Jak widać temat szczepień jest wciąż jednym z najbardziej kontrowersyjnych, jednak teraz zaczyna oddziaływać na kwestie prawne. Czy wyrok sądu w Gliwicach będzie ostateczny? Już niedługo powinniśmy się tego dowiedzieć.