Para, która bezskutecznie czeka na upragnione maleństwo i zdecyduje się na badania, na pierwszy "ogień" powinna wysłać mężczyznę. Rozpoznanie niepłodności u niego jest prostsze, a koszty leczenia - zazwyczaj niższe niż u jego partnerki.

O tym, czy mężczyzna jest płodny, można się dowiedzieć dzięki analizie spermy. Próbkę nasienia pobiera się do probówki. Odbywa się to w dyskretnych warunkach - w pokoju, do którego mężczyzna może pójść razem ze swoją partnerką. Ma tam również do dyspozycji filmy erotyczne, które mają mu ułatwić wytrysk nasienia. Może także zebrać nasienie w domu do prezerwatywy i przynieść je do laboratorium. Tam jest ono poddawane badaniom mikroskopowym: oblicza się liczbę plemników w płynie nasiennym, ocenia ich budowę, ruchliwość i żywotność. Mężczyzna powinien również zostać zbadany przez androloga lub urologa i zrobić analizę krwi na poziom męskiego hormonu - testosteronu.

Najważniejsze przyczyny

Mała liczba plemników w spermie lub ich słaba żywotność i ruchliwość, niedrożność nasieniowodów oraz problemy z wytryskiem - to trzy główne przyczyny męskiej niepłodności. Niedrożność nasieniowodów, która uniemożliwia przedostawanie się nasienia do prącia, bywa wrodzona lub jest spowodowana przebytą chorobą weneryczną. Na gorszą jakość nasienia mogą mieć wpływ choroby: świnka, zbyt późne zstąpienie jąder do moszny, zapalenie gruczołu krokowego lub tak zwane żylaki powrózka nasiennego, dosyć często spotykane u młodych mężczyzn. Płodność obniża również zbyt niski poziom testosteronu. Panowie często sami pozbawiają się szansy na potomka, prowadząc niezbyt higieniczny tryb życia.

Poprawianie plemników

Przy złej jakości nasienia lekarze decydują się zazwyczaj na pobranie pewnej ilości plemników i ich udoskonalenie. Sprowadza się to do oddzielenia plemników ruchliwych i silnych od reszty. Potem wypłukuje się je z drobnoustrojów i zagęszcza w specjalnych wirówkach. Przygotowane nasienie umieszcza się w szyjce lub jamie macicy za pomocą strzykawki i specjalnego cewnika (jest to tzw. inseminacja). Inną metodę - mikromanipulację - stosuje się, gdy w spermie mężczyzny nie ma plemników, są za to w jądrach. Wtedy wyciąga się je stamtąd i wprowadza jeden, wybrany, bezpośrednio do komórki jajowej za pomocą specjalnego urządzenia połączonego z mikroskopem. Jeżeli przyczyną złej jakości nasienia są zaburzenia hormonalne, podaje się leki z testosteronem. Przy zrostach nasieniowodów wykonuje się zabieg chirurgiczny.