Lifitng twarzy bez interwencji chirurga?

Gabinety medycyny estetycznej kuszą zabiegami, które nie tylko mają przywrócić skórze dawną świetność, ale także znacząco poprawić jej wygląd, a nawet wymodelować rysy twarzy. Lifting twarzy to jednak nie jedyne rozwiązanie. Zdaniem doktor Iwony Radziejewskiej z Saska Clinic, istnieje wiele technologii i rozwiązań, które mogą być równie skuteczne jak interwencja chirurga. Wszystko zależy oczywiście od stanu wyjściowego skóry pacjentki lub pacjenta - im starsza lub bardziej zniszczona, tym trudniej jest uzyskać spektakularny efekt liftingu. I chociaż brzmi to dość typowo, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej najlepiej jest robić stosunkowo wcześnie - w momencie, w którym skóra jeszcze jest w stanie się szybko zregenerować. Jak mówi doktor Radziejewska, prewencja ma w tym przypadku ogromne znaczenie. A skóra, o którą się dba, długo będzie wyglądać doskonale. Jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być alternatywą dla liftingu twarzy?

- Przykładowo, zabiegi mezoterapii koktajlami witaminowymi, kolagenem czy własnym osoczem (Regeneris, CGF), które ujędrnią, rozświetlą i nawilżą lekko zmęczoną skórę, można stosować już w okolicach trzydziestki. Nad zmarszczkami mimicznymi na czole i w okolicach oczu, najlepiej pracować jeszcze wcześniej, właśnie po to, żeby nie utrwaliły się na skórze. Niewielkie ostrzyknięcia toksyną botulinową, tzw. baby botoks,  powodują, że mięśnie, które są współodpowiedzialne za powstawanie kurzych łapek i bruzd na czole, zostają zrelaksowane i nie kurczą się już tak mocno. Dzięki temu zmarszczki nie pogłębiają się. Ponieważ preparatu podaje się naprawdę niewiele, efekt jaki uzyskujemy jest bardzo naturalny. Można nadal się uśmiechać i każdy domyśli się, jakie przeżywamy emocje - mówi dr Iwona Radziejewska.

Lifting twarzy: jak poprawić napięcie skóry?

Samo napięcie skóry i jej jakość można poprawić laserem frakcyjnym CO2, który odparowując naskórek, zmusza ją do regeneracji, pobudza tworzenie napinających ją włókien kolagenowych, a nawet zmniejsza widoczność przebarwień i zmarszczek. Nikogo chyba nie zaskoczy stwierdzenie, że efekt liftingu twarzy najskuteczniej uzyskuje się łącząc wymienione zabiegi. - Mam pacjentki, które mimo, iż przez całe swoje życie nie zdecydowały się korzystać się z medycyny estetycznej, po serii połączonych ze sobą procedur, które wymieniłam, wyglądały o dobrych 15 lat młodziej - mówi doktor Iwona Radziejewska. Ekspertka podkreśla jednak, że nie w każdej sytuacji medycyna estetyczna sprawdza się tak dobrze jak chirurgia plastyczna. Jeśli pacjentka ma nadmiar skóry na powiece górnej, to problemu nie pozbędzie się raczej dzięki mało inwazyjnym zabiegom. Skóra po jakimś czasie wróci do stanu wyjściowego. W takim przypadku najlepiej jest usunąć jej nadmiar raz na zawsze u dobrego chirurga plastyka. 

- Bezinwazyjny lifting twarzy często jest możliwy i polecam go tym paniom i panom, którzy z wielu powodów boją się skalpela i mogą poświęcić trochę czasu czekając na regenerację skóry i końcowy efekt. Po kilku tygodniach rezultaty powinny być więcej niż zadowalające - podsumowuje dr Radziejewska.  

Co z osobami w starszym wieku?

Osoby starsze, które nigdy nie miały do czynienia z zabiegami medycyny estetycznej, także mogą całkiem skutecznie poprawić wygląd swojej skóry. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że z upływem lat cera dłużej się regeneruje. Zniszczonej czasem skórze potrzebne są zabiegi mocniej działające, między innymi te, które wykorzystują do ujędrniania technologię HIFU czyli na przykład zabieg Ulverin. Zabieg ten, działa głęboko pod powierzchnią skóry, zupełnie jej nie uszkadzając. Ultradźwięki, które w kontrolowany sposób  modyfikują powięź skóry, sprawiają, że ta obkurcza się, unosząc mięśnie i napinając skórę. HIFU działa również na tkankę tłuszczową, co sprawia, że przy okazji ujędrniania skóry można także zmniejszyć podbródek, lub nawet, trudny do zgubienia nadmiar tkanki na brzuchu. 

Zdaniem doktor Radziejewskiej, w przypadku osób w starszym wieku idealnie sprawdzają się także wypełnienia hydroksyapatytem wapnia (Radiesse), który podaje się płytko, podskórnie, by stworzyć pewnego rodzaju „rusztowanie” - oraz kwasem mlekowym (Sculptra), które wstrzykuje się głęboko pod skórę, na kość, w strategicznych, tracących z wiekiem objętość miejscach, czyli policzkach, żuchwie czy kościach jarzmowych. Te wypełniacze (w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego) nie ściągają w miejsce podania wody, co z czasem może sprawić, że twarz wydaje się opuchnięta. Bardzo silnie stymulują skórę do produkcji kolagenu i dzięki temu działają nawet po całkowitym wchłonięciu się czyli nawet 2 lata. Odpowiednio podanym kwasem hialuronowym również udaje się uzyskać doskonały efekt liftingu twarzy, podnosząc skórę i odbudowując to, co zanika z wiekiem. Na przykład podanie kwasu hialuronowego w okolicach kości jarzmowej, kąta żuchwy lub na brodę daje efekt uniesienia skóry i zmniejszenia „chomików” z zachowaniem, a nawet odtworzeniem zachwianej z upływem wieku harmonii twarzy.

Doktor Iwona Radziejewska z Saska Clinic

Lifting twarzy: co można poprawić za pomocą wypełniacza? 

Hydroksyapatyt wapnia - to minerał, który jednocześnie jest składnikiem ludzkich kości i zębów, i na przykład, pasty do zębów. Jest także często stosowanym wypełniaczem w medycynie estetycznej i służy do wyrównywania ubytków skóry,  modelowania twarzy lub dłoni.  Po podaniu preparatu, w miejscu wstrzyknięcia, jego cząsteczki tworzą rusztowanie, które stymuluje wzrost naturalnych włókien kolagenowych. Hydroksyapatyt wapnia nie zostaje w skórze na stałe. Efekty modelowania preparatami z tym składnikiem (Radiesse) średnio utrzymują się do 18 miesięcy. Z pomocą tego wypełniacza możemy:

 • przywrócić utracone proporcje twarzy
 • zmniejszyć zmarszczki
 • zliftingować skórę na twarzy i szyi
 • wygładzić blizny potrądzikowe
 • wyrównać i poprawić proporcje nosa (tzw niechirurgiczna plastyka nosa)

Lifting twarzy: co można poprawić dzięki HIFU?

Technologia HIFU - skrót od angielskiego High Intensity Focused Ultrasound, czyli „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”. Technologia jest znana od dawna – już 20 lat temu stosowano ją w medycynie do usuwania guzów, m.in. raka prostaty. HIFU, podobnie jak USG, wykorzystuje ultradźwięki, czyli bezpieczną falę akustyczną. Odpowiednia częstotliwość fali, powoduje w tkance tarcie, a przez to efekt przegrzania lub wręcz kontrolowanego poparzenia. Przez pierwsze 1-2 mm skóry fala przechodzi nie pozostawiając śladu, a następnie na powięzi skóry kumuluje się i wywołuje intensywne podgrzanie, które w bezpieczny sposób stymuluje regenerację tkanek i skracanie się włókien kolagenu.

 • owal twarzy
 • zmniejszyć drugi podbródek
 • ujędrnić skórę, również na ciele
 • unieść czoło i policzki

Powięź skóry - tkanka łączna, która otacza i stabilizuje każda komórkę ciała, w tym, oczywiście, mięśnie. Na skutek działania niektórych zabiegów, na przykład Ulverin, wykorzystującego technologię HIFU, kurczy się i unosi mięśnie twarzy lub ciała, co skutkuje napięciem i odmłodzeniem skóry czyli odwróceniem wieloletniego działania grawitacji.

Lifting twarzy: jakie efekty daje Sculptra?

Kwas polimlekowy (Sculptra) - biokompatybilny (czyli nie wywierający negatywnego wpływu na tkanki) wypełniacz, który sprawia, że skóra odzyskuje utraconą objętość i jędrność. Jest stosowany najczęściej do odbudowy dolnej części twarzy. Sculptra pobudza komórki skóry do produkcji utraconego wraz z upływem lat kolagenu, dając bardzo subtelny, naturalny  efekt.

 • odtworzenie utraconej objętości – idealne wskazanie to np. zapadnięte skronie
 • naturalne spłycenie zmarszczek poprzez odtworzenie utraconej z wiekiem objętości
 • mniej widoczne bruzdy nosowo wargowe
 • poprawiony owal twarzy 

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym Regeneris - preparat do mezoterapii otrzymywany z własnej krwi w specjalnym procesie wirowania. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywują mikrokrążenie i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się przez kilka miesięcy, stopniowo narastając.

Lifting twarzy: co daje Regeneris?

 • zagęszczenie i pogrubienie skóry
 • ładny koloryt cery
 • rozjaśnia przebarwienia
 • szybką regeneracja i napięcie skóry
 • rozświetlenie i nawilżenie naskórka