Niedziele handlowe 2020 zostaną przywrócone?

Niedziele handlowe mają zostać przywrócone. Taki pomysł przedstawił rząd w ramach projektu pod nazwą "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2", który obejmuje między innymi finansowanie przedsiębiorstw, wzmocnienie systemu finansowego czy zapewnienie bezpieczeństwa pracowników.

To odważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów oraz  zmniejszaniu przychodów przedsiębiorców – wyjaśnił premier. Państwo polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcom. Nie zawahamy się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemię w najlepszy możliwy sposób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czasowe przywrócenie handlu w niedzielę, to jedno właśnie z takich rozwiązań pomocy dla firm. Jak podkreśla szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w rozmowie z money.pl:

Trzeba robić wszystko, by minimalizować tłok w sklepach. Bo przecież w walce z wirusem ważne jest to, byśmy trzymali odpowiednią odległość od siebie. A jeśli będziemy się w sklepach tłoczyć, to trudniej będzie nam tego wirusa pokonać

Niedziele handlowe 2020: od kiedy?

Jak zapowiedział podczas konferencji premier Morawiecki rząd już pracuje nad projektem ustawy i ma w planach przygotowanie jej do końca tygodnia.

Do końca tygodnia chcemy przygotować wszelkie ustawy, a konkretnie to chcemy ująć to w jednej specjalnej ustawie o charakterze tarczy antykryzysowej. Chcielibyśmy ją uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu - powiedział w środę 18 marca 2020 r. premier.

Niedziele handlowe 2020: jak to wygląda obecnie?

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zakazie handlu w niedzielę, która weszła w życie w marcu 2018 roku, od stycznia do grudnia tylko w następujących niedzielach można zrobić zakupy:

  • Niedziela handlowa 2020 w styczniu - 26 stycznia,
  • Niedziela handlowa 2020 w kwietniu - 5 kwietnia i 26 kwietnia,
  • Niedziela handlowa 2020 w czerwcu - 28 czerwca,
  • Niedziela handlowa 2020 w sierpniu - 30 sierpnia,
  • Niedziela handlowa 2020 w grudniu - 13 grudnia oraz 20 grudnia.

To oznacza, że w lutym, marcu, maju, lipcu, wrześniu, październiku i listopadzie sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

Czekamy zatem na nowe decyzje rządu w sprawie niedziel handlowych 2020, o czym was poinformujemy.