Pozycja

Odpowiednia: Najlepiej kładź się na lewym boku, z ugiętymi nogami. Małą poduszkę wsuń między kolana, a pod brzuch możesz podłożyć jasiek (na rynku są specjalne poduszki typu kojec dla kobiet w ciąży, ok. 100 zł). W tej pozycji kręgosłup jest odciążony, jelita pracują swobodnie, a krew krąży bez zakłóceń.
Niewskazana: Jeśli przed ciążą spałaś na brzuchu lub leżąc płasko na wznak, czas na zmiany. Teraz leżenie na brzuchu z oczywistych względów jest niewygodne i niezdrowe. Gdy leżysz na plecach, macica (która może mieć rozmiar arbuza) uciska naczynia krwionośne w brzuchu. To utrudnia przepływ krwi z dolnych partii ciała do serca i może powodować zawroty głowy, spadek ciśnienia, ból kręgosłupa, a co najważniejsze, zmniejszyć dopływ krwi do łożyska, a tym samym i maleństwa.

Łóżko

Odpowiednie: Średnio miękki materac jest dla kręgosłupa w sam raz. Pod lekkim przykryciem i w przewiewnej bawełnianej piżamie będzie ci chłodniej (zmorą ciężarnych jest uczucie gorąca). Dodatkowa poduszka pod głową ułatwi ci oddychanie
Niewskazane: Zbyt miękki materac, płaska poduszka i ciepła kołdra raczej nie zapewnią spokojnego snu.

Sypialnia

Odpowiednia: Śpij przy uchylonym lub otwartym oknie (albo przynajmniej dobrze wywietrz pokój przed snem).
Niewskazana: Nawet niezbyt wielki hałas, brak świeżego powietrza lub zbyt wysoka temperatura powietrza utrudniają zaśnięcie, powodują wybudzenie ze snu i pogorszenie nastoju. Jeśli nie możesz zasnąć, zamiast złościć się i zmuszać do leżenia w łóżku, sięgnij po relaksującą książkę lub obejrzyj pogodny film.

ŚPIJ I DOBRZE ŚNIJ

To ułatwi ci zaśnięcie:

  • wieczorny spacer,
  • stała pora kładzenia się do łóżka,
  • wypicie do kolacji szklanki ciepłego mleka albo zjedzenie banana,
  • zadbanie o miły nastrój (horrory precz!),
  • spokojna, wyciszająca muzyka,
  • unikanie kawy, mocnej herbaty, coli,
  • wyniesienie budzika do innego pokoju (patrzenie na upływający czas może być po prostu okropnie denerwujące),
  • kojąca wieczorna rozmowa z partnerem.