O bulimii słów kilka


Bulimia jest choroba należąca do kręguzaburzeń odżywiania. Jej główne symptomy to ataki kompulsywnego objadania się, po których pojawiają się silne wyrzuty sumienia prowadzące do wydalenia z organizmu zjedzonych produktów. Najczęściej odbywa się o poprzez prowokowanie wymiotów, nadmierne ćwiczenia fizyczne bądź stosowanie środków przeczyszczających. Mimo, że pozornie konsekwencje takiego zachowania mogą wydawać się niegroźne w porównaniu z np. drastycznym wychudzeniem obecnym w anoreksji, również ta choroba, nieleczona – prowadzi do wyniszczenia organizmu i śmierci.

 


Powikłania

Nieleczona bulimia prowadzi do licznych zaburzeń, nie powiązanych jedynie ze sferą psychiczną – takich jak: wyrzuty sumienia, obniżony nastrój, obniżona samoocena, samoobiwinianie itp. Bardzo groźne i niebezpieczne da zdrowia są konsekwencje bulimii pojawiające się w sferze fizycznej. Powikłania te wynikają najczęściej z prowokowania wymiotów oraz z nadmiernie częstego stosowania środków chemicznych działających przeczyszczająco, a nie z wychudzenia organizmu i zmniejszonej masy ciała jak ma to miejsce w anoreksji. Do najczęstszych i zarazem zagrażających niekiedy nawet życiu powikłań należą zaburzenia następujących narządów:

Zobacz także:


  • zaburzenia pracy serca takie jak niewydolność czy palpitacje, powiązane z brakiem równowagi elektrolitycznej w organizmie (niedobry sodu, potasu czy chlorku). Na zaburzenia tej równowagi wpływają głównie wymioty oraz środki przeczyszczające, co zwiększa również ryzyko omdlenia i zawrotów głowy.


  • opuchnięcia nóg – pojawiają się w momencie kiedy w organizmie gromadzi się zbyt dużo wody. Jest to reakcja ciała osoby chorującej na bulimię, która przez pewien czas powstrzymuje się od wymiotów – przyzwyczajony do nich organizm nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem płynów. Rozsądnym i jedynym wyjściem jest przeczekanie takiej sytuacji – po około tygodniu przyjmowania optymalnej dziennej dawki płynów organizm osiągnie równowagę.
  • choroby zębów i jamy ustnej – częste wymioty powodują, że kwasy żołądkowe znajdują się w obrębie jamy ustnej niekorzystnie na nią oddziałując. Powodują bowiem erozję szkliwa oraz próchnicę. Dodatkowo, prowokowanie wymiotów sprzyja pojawianiu się nieustanego odruchu wymiotnego, mechaniczne drażnienie okolic jamy ustnej wpływa też na powiększenie ślinianek i bóle gardła.  
  • zaburzenia układu pokarmowego – zaburzenia w obrębie tego układu są najgroźniejsza dla zdrowa grupą powikłań. Częste wymioty mogą powodować pęknięcie przełyku czy żołądka, co prowadzi do śmierci, bądź wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dodatkowo, często u osób cierpiących na bulimię pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, krwawienia przełyku, choroby trzustki. Zaburzenia te spowodowane są osłabieniem żołądka, które prowadzi do spontanicznego wydostawania się z niego kwasu żołądkowego, który negatywnie oddziałuje na pozostałe narządy.
  • uszkodzenia jelita grubego – poprzez częste stosowanie środków przeczyszczających osłabia się naturalna praca jelita, co prowadzi do zaparć, uszkodzeń jelita, żylaków, a nawet do tzw. wypadnięcia tego narządu.
  • uszkodzenia płuc – niekiedy u osób z bulimia kwas żołądkowy, wydostający się podczas wymiotowania z żołądka trafia do płuc, powodując ich znaczne uszkodzenie – wypala je, powoduje infekcje i zapalenia, co także jest niezmiernie groźne dla zdrowia.

 

Jak przedstawiono powyżej powikłania, które mogą pojawiać się gdy bulimia jest nieleczona są bardzo poważne. Dlatego też kiedy niepokoi nas stan naszych bliskich, podejrzewamy u nich zaburzenie odzywania należy niezwłocznie zadziałać – zachęcić do zwrócenia się o pomoc do specjalisty a także zapewnić o swoim wsparciu, co również jest niezmiernie istotne.