Wigilia to wyjątkowy czas, kiedy dzieją się rzeczy magiczne. To także chwile, kiedy zaciera się granica światów, a swoją aktywność okazują złe moce. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność, bo jedna mała pomyłka może zaważyć o szczęściu w całym nadchodzącym roku. 

Kogo nie wpuszczać do domu. Wigilijna wróżba

W wigilię obowiązują liczne nakazy i zakazy, a ich nieprzestrzeganie zawsze wiąże się z nieszczęściem, np. w tym dniu nie wolno pożyczać pieniędzy, bo nie będą się trzymały domu, aż do kolejnych świąt. To także czas składania sobie życzeń, a także odwiedzin bliższej i dalszej rodziny oraz przyjaciół. To bardzo piękny zwyczaj, który jest wciąż obecny w naszych domach. Zgodnie z tradycją, wierzeniami i wielowiekowym przekazem naszych przodków w Wigilię nie można wpuszczać do domu kobiet. Jeśli wigilijna wieczerza jest spędzana w rodzinnym gronie, to i pierwszego dnia Bożego Narodzenia kobiety nie mogą przekroczyć progu. Oczywiście, nie wolno ich tylko wpuszczać jako pierwsze do domu, bo mogą wnieść nieszczęście. Gdy wchodzą zaraz za swoim mężem, partnerem, czy synem, są bardzo mile widzianymi gośćmi.

Przeczytaj:

Wigilijna wróżba. Dlaczego panie nie idą przodem?

W danych wierzeniach, ale także w powszechnym przekonaniu wielu ludzi, kobiety były postrzegane jako łączniki ze światem nieokiełznanej i dzikiej natury, a nawet z mocami nieczystymi. Miało to silne powiązanie z magią kobiecej płodności. W ocenie mężczyzn, którzy w pełni nie znali działania kobiecej fizjologii, a także nie byli dopuszczaniu do porodu, cud narodzin był postrzegany jako tajemniczy i niejasny. Z tego samego powodu, pomagające przy porodach, znające się na ziołach i medycynie ludowej kobiety były często posądzane o zaprzedanie duszy diabłu, a nierzadko palone na stosach. Wszystko to wynikało z niezrozumienia ich niezwykłych umiejętności. A to sprawiało, że wszystkie kobiety, tak na wszelki wypadek, były postrzegane jako niebezpieczne i mogły nawet nieświadomie sprowadzić nieszczęście na dom i jego mieszkańców. Dlatego wigilijna wróżba jasno wskazuje:  jeśli chcesz zapewnić szczęście sobie i swoim bliskim, pamiętaj, żeby próg jako pierwszy przekroczył mężczyzna.