Ile razy dziennie sprawdzamy telefon?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w dobie mediów społecznościowych, częściej zaglądamy w telefon, sprawdzając Facebooka, czy Instagram, niż robiłyśmy to kilka lat temu. Chociaż mogłoby się wydawać, że to nastolatkowie są uzależnieni od telefonów, to jak pokazuje najnowszy sondaż przeprowadzony przez magazyn "Marie Claire", około jedna czwarta kobiet w wieku 30 lat i jedna piąta w wieku 40 lat sprawdza swoje telefony 200 razy dziennie. To pokazuje, że około raz na siedem minut zaglądamy w telefon.

Ankieta została przeprowadzona na grupie 600 kobiet. Dwie trzecie badanych kobiet w wieku 30 lat mówi, że czują potrzebę częstego sprawdzania mediów społecznościowych, a dwie na pięć kobiet twierdzą, że mogą być uzależnione od swoich telefonów. Co więcej, około połowa kobiet w wieku 30 i 40 lat twierdzi, że pomimo negatywnego wpływu mediów społecznościowych na ich zaufanie, jest mało prawdopodobne, aby usunęli swoje konta.

Facebook, czy Instagram: co szkodzi nam bardziej?

Chociaż mogłoby się wydawać, że korzystanie z Instagrama może być dla niektórych szkodliwe dla ich zdrowia psychicznego, za sprawą edycji i nakładanych filtrów, to rzeczywistość jest zupełnie inna. To właśnie Facebook został uznany za najbardziej szkodliwą platformę społecznościową jeśli chodzi o jego wpływ na poczucie własnej wartości. Instagram znalazł się na pozycji drugiej.

Lekarze wciąż alarmują, że korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i prowadzi do bezsenności, zaburzeń pamięci i problemów z poczuciem własnej wartości. Dodatkowo zgodnie z najnowszymi badaniami, korzystanie z telefonu komórkowego podczas wykonywania innych czynności, takich jak jedzenie czy spędzanie czasu ze znajomymi, może sprawić, że codzienne czynności będą mniej przyjemne.

Naukowcy z University of British Columbia w Kanadzie przebadali 300 osób w restauracji w Vancouver w celu ustalenia, w jaki sposób korzystanie z telefonu komórkowego podczas posiłku może zmienić postrzeganie tego doświadczenia.

Niektórzy uczestnicy zostali poinstruowani, aby pozostawić telefony w milczeniu i umieścić je w pojemniku, podczas gdy innym powiedziano, aby trzymali telefony na stole z włączonymi powiadomieniami.

Badanie pokazało, że ci, którym wolno było korzystać z telefonów podczas posiłku, mieli większe trudności z byciem tu i teraz oraz mniej czerpali przyjemności z tego.

Zobacz także: