Wygląda jak mała, nie gojąca się ranka. Powstaje na części pochwowej szyjki macicy. Zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości. Czasami sygnalizują ją żółte, zielonkawe lub białe upławy, które stają się obfitsze wraz z rozwojem schorzenia. Jej obecność mogą też zdradzać pojawiające się po stosunku plamienia. Ale z nadżerką można żyć przez wiele lat i nie wiedzieć, że się ją ma.

Jak się jej pozbyć

Zmieniony chorobowo nabłonek szyjki macicy jest w stanie wykryć ginekolog podczas wziernikowania pochwy, czyli rutynowego badania ginekologicznego. Istnieje wiele sposobów leczenia nadżerki. Lekarz bierze zawsze pod uwagę rozległość schorzenia, powikłania, wiek pacjentki i to, czy zamierza rodzić. Wykonuje również badanie cytologiczne, czyli wymaz z szyjki macicy, by wykluczyć zmiany nowotworowe. Pierwszym etapem leczenia nadżerki jest stosowanie leków przeciwzapalnych - globulek dopochwowych (Gynalginu, Pimafucinu, Betadyny). Leczeniu musi poddać się równolegle partner. Istnieje duża szansa na to, że po zakończeniu kuracji w ciągu 2-3 miesięcy nadżerka cofnie się sama. Jeśli jednak nie ma efektów, lekarze decydują się na jej usunięcie za pomocą różnych zabiegów.
Gdy nadżerka jest mała, ginekolodzy najczęściej zalecają tzw. koagulację chemiczną. Chore miejsce smaruje się preparatem Solcogyn (ok. 80 zł za 2 ampułki), który niszczy zmieniony nabłonek. Smarowanie trzeba przeprowadzić kilka razy. Ranka goi się po upływie 2 tygodni. Zabieg jest bezpłatny, prywatnie kosztuje ok. 100 zł. Uzupełnieniem leczenia są dopochwowe globulki z hormonem estradiolem (ok. 20 zł za 10 sztuk), które pomogą nadżerce się zagoić.

Laserem i zimnem

Większą nadżerkę usuwa się mechanicznie. Krioterapia - polega na zamrażaniu nadżerki płynnym azotem. Jest bezbolesna, mogą pojawić się po niej upławy, które jednak znikają po kilku tygodniach. Prywatnie kosztuje ok. 300 zł.

Kobiety z nadżerką mogą poddać się również tzw. elektrokoagulacji polegającej na wypalaniu chorego miejsca prądem elektrycznym. Elektrokoagulację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jest bezpłatna, prywatnie zapłacimy za nią ok. 250 zł. Mogą powstać po niej niewielkie blizny. Laseroterapia, czyli usuwanie chorych tkanek laserem, to najdroższa metoda. Wykorzystywana jest na ogół do niszczenia dużych zmian w śluzówce szyjki macicy. Kosztuje ok. 1000 zł.

Trudne przypadki

Jeśli nadżerka zostanie wykryta w czasie ciąży, lekarz czeka z jej usunięciem do urodzenia dziecka. Zabieg może doprowadzić do zbliznowacenia szyjki macicy, co utrudnia poród. Przy bardzo dużej nadżerce lekarz zaleca amputację części szyjki macicy. Można to zrobić za pomocą zwykłego skalpela (tzw. konizacja) lub za pomocą noża elektrycznego (tzw. elektrokonizacja). Operację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. W jej trakcie chirurg wycina chory nabłonek. Zazwyczaj konieczny jest pobyt w szpitalu. Amputację części szyjki macicy wykonuje się też, gdy u pacjentki z nadżerką stwierdzono III grupę cytologii, czyli stan, który, nieleczony, może zamienić się w nowotwór.

Unikaj komplikacji

Jeśli choć raz w życiu miałaś nadżerkę, powinnaś robić, co się da, by zmniejszyć ryzyko jej ponownego powstania. Dbaj skrupulatnie o higienę intymną. Musi jej też przestrzegać twój stały partner. Raz na pół roku obowiązkowo idź do ginekologa, raz na rok rób cytologię. Badanie to pomaga wykryć zmiany zapalne, które mogą stać się przyczyną nawrotu choroby. Pamiętaj, że zaniedbana nadżerka czasami przekształca się w nowotwór szyjki macicy. 

Sprzyjają powstawaniu choroby

* Wczesne rozpoczęcie współżycia - w śluzówce pochwy nastolatki nie wykształciły się jeszcze w pełni mechanizmy obronne.
* Nie leczone infekcje sromu i pochwy - przewlekłe stany zapalne to wstęp do nadżerki.
* Częste uprawianie seksu - zwłaszcza z wieloma partnerami. Wtedy szyjka macicy, narażona na częste otarcia, łatwo ulega infekcji.
* Zabiegi ginekologiczne - rozszerzają, a niekiedy uszkadzają, szyjkę macicy.
* Przebyte poronienie lub liczne porody - podczas nich może dojść do uszkodzenia wrażliwego nabłonka szyjki macicy.