Słowa: „Zostaw mnie, mamusiu” czy „Nie całuj, tato” często ranią rodziców trzy-, czterolatków. Nikt nie lubi, kiedy jego pieszczota spotyka się z odtrąceniem. Gdy maluch odrzuci czułości, masz prawo czuć smutek, rozczarowanie, przykrość. Ale nie możesz pokazać dziecku, że jesteś na niego zła, bo nie chciało się przytulić. Ono nie może odczuć, że twoja miłość i akceptacja jest zależna od tego, jak się zachowuje. Dlaczego niektóre maluchy nie chcą pieszczot?

Między 3. a 6. rokiem życia dziecko staje się wstydliwe, próbuje kontrolować swoje zachowanie. Zaczyna czuć się „duże” i chce, by właśnie tak je odbierano i traktowano. Musi więc pokazać, że nie potrzebuje tak dużo czułości jak malutkie dzieci. I w związku z tym nie chce się przytulać! Rodzice powinni pamięć, że to tylko etap w rozwoju, a będą mniej cierpieć z powodu takiego „odrzucenia”.

Jak to przetrwać?

1. Pozwól dziecku na odmowę. Ono musi być świadome, że ciało należy do niego i nie musi okazywać czułości ani otrzymywać jej (nawet od bliskich), jeśli nie chce.

2. Gdy malec cię odepchnie, odsuń się i powiedz: „Widzę, że nie masz ochoty na czułości. Może przytulimy się później”.

3. Bądź radosna mimo rozczarowań. Dziecko będzie wtedy wiedziało, że je kochasz i że jest dla ciebie najważniejsze na świecie.

4. „Poluj” na momenty, kiedy maluch potrzebuje czułości (przecież nadal się zdarzają!).

5. Nie odpowiadaj odtrąceniem. Nie obrażaj się i nie szantażuj, np.: „Jak mnie nie pocałujesz, też potem nie dam ci buzi”. Akceptuj odejścia i powroty malucha, przytulaj go, gdy zauważysz, że tego chce.

6. Wprowadź inne sposoby wyrażania uczuć, np. wsparcie jego głowy na ramieniu podczas czytania, pochwały, przybicie „piątki”.

7. Nie namawiaj malucha do całusów na „dzień dobry”. Nie złość się, kiedy nie chce przywitać się z babcią. Zmuszanie malca do takich grzeczności oduczy go na dobre szczerości w okazywaniu uczuć.

8. Jeśli dziecko przytula się do jednego z rodziców, a drugiego odpycha, pokazujcie mu jak najczęściej, że mocno jesteście ze sobą związani. Okazujcie sobie przy nim czułość. Malec nie może uważyć, że rywalizujecie o jego uczucia.

NASZA RADA

Pamiętaj! Maluch może nie chcieć czułości, gdy jest w trudnej sytuacji, np. mama wróciła do pracy, urodziło się kolejne dziecko. Okazywanie niechęci do pieszczot to sposób „karania” rodziców – sprawców przykrych uczuć. Jeśli to trwa długo, poradź się psychologa.