Do 7.maja 2017 potrwa jeden z najważniejszych festiwalu światowego filmu Netia Off Camera w Krakowie. Wczoraj odbyła się uroczysta gala inaugurująca Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera., z udziałem wybitnego serbskiego reżysera Emira Kusturicy. Nowy film Kusturicy "Na mlecznej drodze" został filmem otwarcia. W programie Off Camera 2017 wiele doskonałych filmowych i branżowych wydarzeń oraz premier, ale przede wszystkim Konkurs Główny z dwudziestoma rywalizującymi produkcjami, w którym nagrodę przyznaje jury pod przewodnictwem wybitnej polskiej reżyserki Agnieszki Holland. Holland nie mogła być obecna na otwarciu Off Camera, jednak przesłała filmik, w którym witała się z gośćmi. 

Netia Off Camera 2017 program

W programie będzie około 200 seansów filmów z całego świata. Pokazy organizatorzy postanowili robić nie tylko w salach kinowych kina Pod Baranami, kina ARS i Małopolskiego Ogrodu Sztuki, ale też na dachach, barce wodnej i przestrzeniach miejskich. 

 „Chcemy, żeby z naszych pokazów widz wychodził wzbogacony o nowe przeżycia. Mamy nadzieję, że festiwal będzie udany zarówno dla publiczności, jak i dla twórców”, mówi Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu Off Camera. 

Obok Konkursu Głównego, w którym polską kinematografię reprezentuje „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, organizowany również jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym nagrodę, 300 tysięcy złotych, przyznaje Fundacja Kulczyka. W tym konkursie startuje 10 polskich filmów, w tym debiut Łukasza Grzegorzka "Kamper", "Amok" Kasi Adamik, "Wołyń" Smarzowskiego, "Gwiazdy" opowieść o piłkarzu Janie Banasiu, który na stadionie w Chorzowie w 1973 roku strzelił legendarnego gola w meczu z Anglią, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej. Oraz mrożący krew w żyłach kryminał psychologiczny "Jestem Mordercą", "Zjednoczone Stany Miłości" nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, kontrowersyjny "Plac Zabaw" Bartosza M.Kowalskiego, "Wspomnienie lata" Adama Guzińskiego i nowość Katarzyny Rosłaniec "Szatan kazał tańczyć".

Na Off Camera w Krakowie będą też organizowane cztery nowe sekcje specjalne, w tym bardzo interesująca Silna płeć dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? 

W tym roku po raz pierwszy rada programowa Netia Off Camera wyłoni już po raz piąty nominowanych do nagród aktorskich. 

Polecamy Wam majówkę w Krakowie na Netia Off Camera, gratka dla kinomaniaków!