Netflix i TVP: wspólny serial

Netflix i TVP planują wspólną produkcję - tak podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Podobno trwają rozmowy na temat wyprodukowania wspólnego serialu, który ma powstać na podstawie powieści polskiego pisarza Marka Krajewskiego „Erynie”. To pierwsza część cyklu o przygodach komisarza policji ze Lwowa - Edwarda Popielskiego, który angażuje się w rozwikłanie bestialskiego zabójstwa dziecka. Akcja rozgrywa się w XXI wieku we Wrocławiu, a także zostaje przeniesiona do Lwowa w 1939 roku.

Jak na razie TVP bardzo dyplomatycznie wypowiada się na temat współpracy z Netflixem: "Misją TVP jest produkcja treści najwyższej jakości, które interesują naszych widzów, z uwzględnieniem trendów i zmian na rynku, także w zakresie sposobu konsumpcji treści przez widzów" – informuje biuro prasowe spółki w odpowiedzi na pytania dziennikarzy DGP.

Współpraca TVP z Netflixem: czy telewizja publiczna zmienia strategię?

Do tej pory strategia Telewizji Polskiej wprowadzona przez Jacka Kurskiego była jasna: TVP nie udostępniało własnych produkcji innym firmom. Czyżby to miało się zmienić? 

Marcin Klepacki, pełnomocnik zarządu TVP ds. dystrybucji zasobów programowych stwierdza, że współpraca z Netflixem stworzyłaby telewizji publicznej szansę promocji wśród nowej grupy widzów. "Potencjalna koprodukcja serialu to dla nas szansa zaprezentowania się młodszej widowni" – powiedział Klepacki DGP. 

Podobno rozmowy Netflixa i TVP są mocno zaawansowane. Gdyby doszły do skutku to byłaby to pierwsza taka współpraca z Netflixem w Polsce. W Europie Netflix mocno współpracuje między innymi z BBC, czego efektem są naprawdę świetne produkcje. 

"Polskie stacje mogłyby zarówno zyskać, łącząc grupę odbiorców tradycyjnej telewizji z unikalnym światem Netflixa, jak również dużo stracić w kontekście swoich własnych serwisów VOD, których jedną z największych konkurencji poza YouTube’em jest właśnie amerykańska platforma" – analizuje Kinga Maliszewska.

Do tej pory Netflix na polskim rynku był producentem jednego serialu. Chodzi o "1983" w reżyserii Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Agnieszki Smoczyńskiej i Olgi Chajdas. Czy współpraca z TVP dojdzie do skutku?