"Upskirting" - co to jest?

"Upskirting" jest to rodzaj molestowania, który polega na robieniu zdjęć części ciała pod ubraniem np.: spod spódnicy lub bluzki bez przyzwolenia. Takie zdjęcia lub nagrania trafiają później do Internetu, skąd praktycznie nie da się ich usunąć. Problem ten przez wiele lat był ignorowany przez władze, a jego ofiary nie zdawały sobie sprawy z krzywdy, którą im wyrządzano. Dopiero reakcja kobiet doprowadziła do zmiany.

"Upskirting" uznane za przestępstwo w Niemczech

"Upskirting" w Niemczech został uznany za przestępstwo dopiero w 2019 roku za sprawą dwóch aktywistek. Ida Marie Sassenberg i Hanna Seidel stworzyły petycję do minister sprawiedliwości, Christine Lambrecht, z prośbą o uznanie "upskirtingu" za przestępstwo. Udało im się zebrać ponad 109 tys. głosów. Teraz niemieccy politycy postanowili znowelizować prawo. Od jesieni za "upskirting" można będzie trafić do więzienia lub dostać karę pieniężną.Na chwilę obecną nie znany dokładnej kwoty kary za "upskirting".

"Upskirting" w Polsce i innych krajach

"Upskirting" w innych krajach również zaczyna być delegalizowany. W Anglii ofiara "upskirtingu", Gina Martin, dzięki swojemu wpisowi na Facebooku przyczyniła się do kryminalizacji tego przykrego zjawiska. Również w Singapurze, Szkocji, Wali i teraz w Niemczech karalne jest robienie zdjęć spod spódnicy lub bluzki bez przyzwolenia.W Polsce karane jest jedynie robienie fotografii bez przyzwolenia wtedy, gdy osoba jest naga lub podczas stosunku.