Nauczycielce ze Świebodzic zaangażowanej w Strajk Kobiet grozi dyscyplinarka

Pod pojęciem "uchybienie godności nauczyciela" kuratorium rozumie używanie wulgaryzmów w obecności młodzieży. Jak udało się ustalić, postępowanie w sprawie Justyny Gąsior, nauczycielki języka polskiego ze Świebodzic, wszczęto 23 listopada. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty ma prowadzić sprawę pedagożki w kontekście jej udziału w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, który rozpoczął się po decyzji zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce przez Trybunał Konstytucyjny.

Nauczycielka postanowiła nagłośnić sprawę i opublikowała wpis na Facebooku:

„Tak się cieszę, że ta akcja z próbą ukarania mnie za moje poglądy przypadła na czas 16 Dni Eliminowania Przemocy Wobec Kobiet. Mogłam przecież przyjść do domu z tym pismem z kuratorium, poczuć się winną i w milczeniu i wstydzie czekać, co ze mną zechcą zrobić. Ale przemoc karmi się milczeniem. I wtedy rozwija się najbardziej. Odbieranie praw to jest też przemoc, której nie mam zamiaru się biernie poddawać”

Zobacz też: Strajk Kobiet: Marta Lempart zgłoszona do prokuratury. Miała opluć policjanta

Pomoc prawna i wsparcie dla nauczycielki ukaranej za udział w strajku

Pomoc polonistce, oprócz samorządowców i lokalnych polityków, zaoferowała prezes Oddziału ZNP w Świebodzicach Urszula Kurek, która „uważa Justynę Gąsior, za aktywną i zaangażowaną nauczycielkę, która bierze czynny udział w akcjach charytatywnych, jak np. świąteczna paczka oraz tych, poświęconych obronie praw człowieka”.

„Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają. Mam już obrońców, którzy będą mnie reprezentowali, jeśli moja sprawa trafi do komisji dyscyplinarnej. Bo dziś okazało się, że to jeszcze nie jest przesądzone. No zobaczymy. Tak czy owak. Ogromnie wszystkim dziękuję za pomoc i wsparcie. I dziękuję Panu Fotografowi, który mi zrobił to zdjęcie podczas naszego świebodzickiego protestu. Nie żałuję ani jednego słowa.
DZIEWCZYNO, KOBIETO! NIE JEST TAK WAŻNE, CO Z TOBĄ ZROBIONO. WAŻNIEJSZE JEST,CO TY ZROBIŁAŚ Z TYM, CO Z TOBĄ ZROBIONO. I NIGDY! NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!”

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska zatrzymana przez policję podczas Strajku Kobiet. Pokazała ważne zdjęcie na Instagramie

W komentarzach pod postem nauczycielki pojawiły się słowa wsparcia i szacunku:

"Nie znam Pani, ale w ciemno powierzyłbym Pani edukację swoich synów"

"Szacunek i życzenia wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów"

"Jesteś mega babka. Masz największe serce na świecie. Nic Ci nie zrobią a gdyby coś nie daj Panie Boże to wyjdziemy na ulicę"