Czas na środki czyszczące bliższe naturze

W kuchni warto maksymalnie ograniczyć tradycyjne detergenty i postawić na te, które w swoim składzie mają możliwie najwięcej składników pochodzenia naturalnego, jak np. Bethru. To marka bliższych naturze tabletek do czyszczenia domu, które po rozpuszczeniu w wodzie stają się naturalnym detergentem. Nie zawierają drażniącej chemii, są odpowiednie dla wegan, stworzone na bazie komponentów roślinnych. 92 procent składu to składniki pochodzenia naturalnego. Bethru to trzy linie – niebieska, różowa i żółta. Ta ostatnia świetnie sprawdzi się w przypadku wszystkich powierzchni, w tym także kuchni. Decydując się na pierwszy krok w stronę bardziej zrównoważonej planety, ograniczasz zużycie plastiku, oszczędzasz wodę i zmniejszasz swój ślad węglowy. Nie musisz martwić się o ich skuteczność, poradzą sobie z nawet mocniejszymi kuchennymi zabrudzeniami. Decydując się na tego typu ukłon w stronę natury, możesz być spokojna o zredukowany „chemiczny ślad” w domu. 

Pachnąca lodówka bez sztucznych aromatów 

Czystość lodówki jest ważniejsza, niż nam się wydaje. To właśnie z jej powierzchniami ma styczność żywność, która później służy nam do przygotowywania posiłków czy przekąsek. Ze względu na higienę i możliwość rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii, powinniśmy utrzymywać w niej możliwie najlepszą czystość. Często unosi się w niej nieprzyjemny zapach, który podczas sprzątania staramy się zniwelować za pomocą detergentów. Te osadzają się na żywności, która trafia do naszego organizmu i w tej sposób koło się zamyka. Jest na to sposób! Umieść w lodówce talerzyk ze zmieloną kawą, która ma właściwości maskujące przykre zapachy. By zachować świeżość lodówki, warto zmieniać kawę co kilka dni, ponieważ szybko traci ona swoje właściwości.

Odświeżone deski do krojenia 

Chcąc skutecznie wyczyścić powierzchnie z którymi żywność ma kontakt najczęściej, jak blaty kuchenne lub deski do krojenia, często sięgamy po agresywne detergenty. Te owszem, wyczyszczą powierzchnie, ale ich pozostałości, takie jak niekiedy szkodliwy chlor, trafią z żywnością do naszych organizmów, a niewystarczająco spłukane, mogą podrażnić skórę. Jest na to alternatywa, którą ma w swoim domu każdy z nas – cytryna. Zabija nieprzyjemne zapachy i skutecznie odświeża drewniane powierzchnie. Świetnie radzi sobie także z przebarwieniami po kawie czy herbacie. Jeśli chcesz odświeżyć deski do krojenia, wystarczy przekroić cytrynę i natrzeć nią deskę, pozostawić na około 15-20 minut, spłukać i wytrzeć do sucha. Chcąc zaimpregnować te wykonane z drewna, natrzyj je oliwą z oliwek i umyj po kilku minutach, a następnie pozostaw do wyschnięcia.