Natalie Portman jako astronautka w filmie „Lucy in the sky”

„Lucy in the Sky” to opowieść o astronautce o imieniu Lucy Cola (w tej roli Natalie Portman), która powraca z wieloletniej misji kosmicznej i nie może się odnaleźć w zastanej rzeczywistości. To, co do tej pory było jej całym światem, teraz zaczyna ją przytłaczać. Doświadczenie obecności w przestrzeni kosmicznej sprawia, że Ziemia wydaje jej się strasznie zatłoczona. Sytuacji nie poprawia fakt, że grana przez zdobywczynię Oscara astronautka wdaje się w romans ze swoim kolegą z załogi, Markiem (Jon Hamm). Wszystko to powoduje, że Lucy oddala się od swojej rodziny. A gdy odkrywa, że Mark spotyka się z inną astronautka, zaczyna tracić nad sobą kontrolę.

Natalie Portman w filmie „Lucy in the sky” – pierwszy zwiastun

Lucy in the Sky” to reżyserski debiut Noaha Hawley, który pierwsze doświadczenia zdobywał tworząc epizody do takich filmów jak „Fargo” czy „Legion”. Oprócz nagrodzonej Oscarem Natalie Portman, w filmie zagra również Zazie Beetz (trenerka Lucy), Dan Stevens, który wcieli się w jej męża, a także Ellen Burstyn, Colman Domingo i Jeremiah Birkett. Za scenariusz odpowiada Brian C. Brown i Elliott DiGiuseppi. Co ciekawe, film oryginalnie miał powstać pod innym tytułem („Pale Blue Dot”), dopiero później twórcy zdecydowali się go zmienić, nie podając jednak żadnej konkretnej przyczyny. Ciekawostką jest też to, że Natalie Portman nie była początkowo typowana do głównej roli. Miała ona przypaść Reese Witherspoon, która jest współproducentką filmu „Lucy in the Sky”.

„Lucy in the Sky”: prawdziwa historia

Historia głównej bohaterki, Lucy, w którą wciela się Natalie Portman została zainspirowana prawdziwą postacią, choć to raczej luźne nawiązanie niż wierna ekranizacja. „Lucy in the Sky” opiera się na historii astronautki Lisy Nowak, która również miała romans ze swoim kolegą po fachu, astronautą Billem Oefeleinem. Kariera Nowak zakończyła się gdy austronautce postawiono zarzuty usiłowania porwania Colleen Shipman, która spotykała się z Oefeleinem. Zazdrosna Nowak miała ponoć pojechać do Orlando, by przerwać ich romans.

„Lucy in the Sky”: kontrowersje

Przedstawiona w filmie historia spotkała się z krytyką ze strony emerytowanej astronautki, Marshy Ivins. Jej zdaniem, film błędnie sugeruje, że powracające z długich misji kosmicznych astronautki nie mogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i z czasem tracą nad sobą kontrolę. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Time” 29 marca 2017 roku, Marsha Ivins otwarcie krytykuje punkt widzenia zaprezentowany w „Lucy in the Sky” i twierdzi, że nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. Czy film rzeczywiście zniekształca prawdę o kobietach astronautkach? Przekonamy się o tym jeszcze w tym roku.