Nastolatki trafiły do szpitala po wykonaniu internetowego wyzwania

#1000SquatsChallenge to nowy hit internetu. Polega na wykonaniu tysiąca przysiadów bez przerwy i zachęceniu do tego kolejnych osób. Wyzwanie ma nie tylko wzniecić w Tobie ducha rywalizacji, ale też zachęcić do aktywności fizycznej. Jest promowane przez licznych sportowych influencerów, dzięki czemu jego popularność nieustannie rośnie. Okazuje się jednak, że może być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób nieprzygotowanych do takiego wysiłku. Potwierdza to przypadek dwóch nastolatek z Chin, które dzień po wykonaniu wyzwania trafiły na oddział intensywnej terapii. Co dokładnie się stało? Dziewczyny wspólnie podjęły się wyzwania i, pomimo zmęczenia, ukończyły je. Całość zajęła im ponad 2 godziny, a na koniec ich ciała były bardzo obolałe. Wyraźne skutki ćwiczeń zobaczyły jednak dopiero następnego dnia. Rano Xiao Tang, jedna z nastolatek, obudziła się z bólem nogi. Okazało się, że nie może jej nawet zgiąć. Jej mocz był gęsty i brązowy. Zaniepokojona udała się do lekarza, gdzie przeprowadzono szybkie badanie krwi.

Dlaczego nadmierne ćwiczenia są szkodliwe?

Okazuje się, że wykonanie 1000. przysiadów doprowadziło do rozpadu tkanki mięśniowej, co wywołało gwałtowny wzrost mioglobiny, czyli białka magazynującego tlen w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Wraz ze wzrostem dostaje się ona do krwiobiegu, gdzie może spowodować uszkodzenie kłębuszków nerkowych i doprowadzić do niewydolności nerek. Jest również powodem zmiany barwy moczu na brązowy. W ekstremalnych przypadkach rozpad mięśni może doprowadzić nawet do śmierci. Brązowy mocz często pojawia się, gdy na pomoc jest już za późno, co pokazuje jak dużo szczęścia miały nastolatki. Obie zostały szybko podłączone pod kroplówki i umieszczone na oddziale intensywnej terapii.

Niebezpieczna moda na sportowe wyzwania

Ta historia zwraca uwagę na ważny problem, z którym od pewnego czasu się borykamy. Z każdej strony zalewa nas fala porad od influencerów, a aktywność fizyczna jest promowana jak nigdy dotąd. Należy jednak pamiętać, że nie każdy organizm jest taki sam i nie każdy może prowadzić ten sam styl życia. Zarówno dietę, jak i ćwiczenia należy dopasowywać do siebie indywidualnie i nie angażować się w wyzwania, które mogą tylko pogorszyć nasz stan zdrowia. Pytanie tylko kiedy wyzwania takie jak #1000SquatsChallenge przestaną być promowane przez gwiazdy fitnessu i stracą na popularności? Miejmy nadzieję, że kolejne sportowe trendy będą dla nas bardziej bezpieczne.