Pierwszy lot NASA na Księżyc od lat 70.

NASA zdradziło plan misji Artemis. To najnowsza operacja agencji kosmicznej mająca na celu wysłanie dwóch astronautów na Księżyc. Czemu misja jest tak wyjątkowa? Bo ostatni raz człowiek spacerował po Księżycu w 1972 roku! Jednak nie jest to jedynie pierwsza taka misja od 48 lat, ale pierwszy lot na Księżyc, w którym udział weźmie kobieta. Do tej pory naszego najbliższego kosmicznego sąsiada odwiedziło 12 mężczyzn. Pierwsi z nich byli członkami historycznej misji Apollo 11, która odbyła się lipcu 1969 roku.

Zobacz również: Anja Rubik w ostrych słowach o Elonie Musku

Pierwsza kobieta na Księżycu

Przygotowania do wysłania dwuosobowej załogi na Księżyc rozpoczną się już niebawem. Plan misji podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich będzie mieć miejsce w 2021 roku. Wtedy też wystartuje Artemis I, bezzałogowy statek, który ma za zadanie okrążyć Księżyc oraz zbadać go lepiej za pomocą robotów. W 2023 roku planowany jest wylot w kosmos statku bezosobowego Artemis II oraz finalnie w 2024 roku na Księżycu stanąć ma załoga Artemis III, w tym pierwsza kobieta. Załoga - według informacji z NASA - ma spędzić na ziemskich satelicie tydzień, a zadaniem Artemis III będzie wykonanie szeregu testów, badań i pobranie wielu próbek.

Przeczytaj także: Film "Proxima" o kobiecie astronautce, musisz to zobaczyć!

Misja Artemis to wielki krok dla nauki

NASA nie ukrywa, że plan jest bardzo ambitny i jeśli się powiedzie odmieni na zawsze oblicze nauki. 

Wysyłanie odkrywców na odległość 250 000 mil na Księżyc, a następnie kolejnych 140 milionów mil na Marsa, wymaga odważnej wizji, skutecznego zarządzania programami, finansowania rozwoju nowoczesnych systemów, dobrej operacji misji oraz wsparcia ze wszystkich stron naszego wielkiego narodu, jak również naszych partnerów z całego świata - deklaruje NASA

Kiedy Artemis III wyląduje na Księżycu, będzie to moment, w którym pierwsza kobieta i pierwszy od dawna mężczyzna dokonają tego w 2024 roku a Ameryka zademonstruje nowy poziom globalnego przywództwa w kosmosie. Po przywróceniu możliwości eksploracji Księżyca, NASA i świat będą gotowe do zbudowania trwałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca w ramach przygotowań do eksploracji Marsa - mówi agencja kosmiczna NASA

Celem misji Artemis jest znalezienie surowców, które można byłoby wydobywać i przekształcać w paliwo napędowe. Naukowcy z agencji kosmicznej NASA liczą na długoterminową eksplorację zasobów Księżyca, które pozwoliłyby na jego dalsze poznanie. Koszt misji Artemis to zawrotna suma 100 miliardów złotych. 

Czy też nie możecie się doczekać?

Zobacz też: NASA. Kobiety pierwszy raz weszły w otwartą przestrzeń kosmiczną!