COŚ DLA CIAŁA...

Zaczął się cudowny okres w twoim życiu - macierzyństwo. Świat ma teraz zapach maluszka i uśmiecha się jego oczami. Chcesz być najlepszą mamą. A najlepsza mama, to… szczęśliwa mama! Co robić, żeby szybko wrócić do świetnej formy sprzed ciąży?

1. ZDROWIE

Staraj się często wietrzyć krocze (chodź po domu bez bielizny, poleguj sobie bez przykrycia). Gojeniu krocza sprzyja też bawełniana bielizna oraz podmywanie co 3-4 godziny i po wizycie w toalecie (np. szarym mydłem, preparatem tantum rosa).

  • Dużo odpoczywaj (warto także spacerować i robić lekkie ćwiczenia).
  • Jeśli masz nawał pokarmu, często przystawiaj malca do piersi (to zapobiega stanom zapalnym). Gdy dziecku trudno uchwycić brodawkę, odciągnij trochę mleka, by pierś była miękka.
  • Kąp się pod prysznicem (nie w wannie) i nie dźwigaj ciężkich rzeczy.
  • Jeżeli wizyta w toalecie to dla ciebie koszmar, stosuj czopki glicerynowe. Wstrzymaj się z używaniem tamponów, teraz wskazane są podpaski.

2 . PIELĘGNACJA

  • Jeśli po ciąży pozostały ci rozstępy, w zmniejszeniu ich pomogą ci specjalne kremy i balsamy. Jeżeli karmisz naturalnie, na rozstępy na piersiach nie stosuj takich preparatów, tylko oliwkę dla niemowląt.
  • Twarz odzyska blask, gdy 1-2 razy w tygodniu nałożysz maseczkę.
  • Osłabionym ciążą włosom pomogą odżywki wzmacniające i dieta bogata w warzywa i owoce (na początku lepiej nie jedz warzyw wzdymających, takich jak groch, fasola, kapusta itd.).

3. SEKS

Bez względu na to, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, w połogu warto poczekać z podjęciem współżycia. Stosunki mogą spowodować zakażenie dróg rodnych, lepiej więc poprzestać na pieszczotach. Twoje jajniki jeszcze "śpią", ale miesiączka może wystąpić tuż po połogu albo dopiero po kilku miesiącach. Zazwyczaj pojawia się po zakończeniu karmienia. Nie znaczy to jednak, że nie możesz zajść w ciążę. Owulacja wyprzedza miesiączkę o ok. 2 tygodnie. Zanim więc zacznie się pierwsze krwawienie po porodzie, możesz zajść w ciążę. Jeśli więc nie planujesz kolejnej, pomyśl o antykoncepcji.

Gdy skończy się połóg, czas na wizytę kontrolną u ginekologa!

...I DLA DUSZY

1. TY

Dziecko popłakuje, ty jesteś zmęczona i niewyspana. Chwilami masz więc wszystkiego dość. Zanim takie poporodowe smutki (tzw. baby blues) miną, dbaj o siebie! Jeśli maleństwo jest nakarmione i ma sucho, nie musisz wciąż nosić go na rękach. Gdy tylko masz z kim zostawić dziecko choć na pół godziny, wyjdź na spacer, posłuchaj muzyki, zdrzemnij się. A jeżeli czujesz ciągłe przygnębienie, może dokucza ci depresja poporodowa. Nie wahaj się wtedy szukać pomocy lekarza, psychologa, psychoterapeuty.

2. TWÓJ PARTNER

Spodziewasz się, że zrozumie cię i pomoże w opiece nad dzieckiem? W takim razie daj mu na to szansę i... czas. Potrzebuje go nawet najlepszy tata, choćby po to, by odróżnić kaftanik od body, a oliwkę od balsamu. Gdy twój partner poczuje się pewnie w roli taty, nie tylko malec, ale i ty na tym zyskasz (pijąc herbatę u koleżanki, nie będziesz co 10 minut odbierać komórki z pytaniem: "Co mam robić?!").

3. "CIOCIE BABCIE"

Kiedy dziecku jest za ciepło, a kiedy za zimno? Dlaczego płacze i nie chce jeść? Jeśli twoje "ciocie i babcie" uważają, że lepiej niż ty znają odpowiedzi na te pytania, wyprowadź je z błędu. To ty jesteś mamą! Jeśli chcą ci pomóc przy dziecku, to wspaniale. Możesz nawet wysłuchiwać wszystkich ich dobrych rad. Ale to ty decydujesz, które z nich zastosujesz w praktyce.

Połóg to pierwsze 6 tygodni po porodzie. W tym czasie goi się krocze i macica, hormony "zajmują się" przede wszystkim pobudzeniem laktacji i produkcją pokarmu, a cały organizm kobiety powoli wraca do stanu sprzed ciąży.