O działaniu nanosrebra opowiada marka NanoBio Pharm. 

Wyjątkowe właściwości srebra – od starożytności do współczesności 

Czym jest srebro i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Jest metalem szlachetnym, wykorzystywanym w złotnictwie i cenionym ze względu na walory estetyczne na przestrzeni wieków w różnych zakątkach świata. Właściwości biologiczne srebra znane są od czasów starożytnych:  

  • W srebrnych lub posrebrzanych naczyniach przetrzymywano łatwo psujące się napoje i pokarmy, tym samym przedłużając ich trwałość;  

  • srebrną biżuterię noszono jako talizmany chroniące przed złą energią; 

  • srebrem pocierano miejsca chore, osłabione; 

  • wraz z rozwojem nauki i odkryciem drobnoustrojów zauważono, że srebro zabija drobnoustroje; 

  • przed wynalezieniem antybiotyków jony srebra (w postaci azotanu srebra) wykorzystywane były do dezynfekcji ran, leczenia oparzeń i bakteryjnych infekcji oczu.   

Antybiotyki praktycznie wyparły srebro z lecznictwa i na długi czas zapomniano o jego właściwościach. Dopiero niedawno za sprawą rozwoju nowej dziedziny wiedzy – nanobiotechnologii – powrócono do srebra dzięki jego nowej postaci – nanocząstek srebra, w skrócie nazywanych nanosrebrem.  

Renesans srebra w wersji nano 

Czym są nanocząstki? To materia stała pochodzenia organicznego lub nieorganicznego, której wielkość nie przekracza 1000 mikrometrów. Ludzka komórka skóry przeciętnie ma średnicę około 10-15 mikrometrów (10.000 nanometrów). W toku badań okazało się, że te małe drobinki srebra działają w nowej postaci jeszcze lepiej, niszcząc i hamując namnażanie bakterii, grzybów chorobotwórczych, a nawet hamując wnikanie do naszych komórek wirusów. Wykazano też, że nanocząstki srebra chronią włókna kolagenowe przed ich rozkładem, a zatem będą powstrzymywać utratę jędrności cery. 

Odkrycia te na powrót zwróciły uwagę konsumentów w stronę srebra, a na rynku pojawia się coraz więcej produktów z nanosrebrem. Ale czy faktycznie zawierają one ten drogocenny pierwiastek w postaci nanocząstek? Niestety, ale jakość samych nanocząstek gra tutaj kluczową kwestię. Ich wielkość, ilość, kształt, a nawet metoda wytwarzania wpływa na to jak oddziałują z naszą skórą. W produktach NanoBio Pharm znajdują się nanocząstki srebra, o kształcie, wielkości, ilości i metodzie syntezy tak dobranych, by wywierać jak najkorzystniejszy efekt kosmetyczny. Powstają one na drodze zielonej chemii – łagodnych metod syntezy, w których nie stosuje się energochłonnych metod, czy toksycznych związków. Powstają one przy udziale biokwasów pozyskanych z roślin, dzięki czemu surowce NanoBio Pharm są ekologiczne i mogą być dodawane do kosmetyków wegańskich.  

Czym więc kierować się przy wyborze produktu? Jak mówią właściciele marki, przede wszystkim kolorem – koloid nanocząstek srebra ma barwę od słomkowo-żółtej do pomarańczowej (w zależności od stężenia). Jeśli preparat, który kupicie, wygląda jak zwykła woda, to najprawdopodobniej ilość nanocząstek jest w nim niezwykle mała; z kolei szarawy odcień świadczy to obecności mikrocząstek o różnych rozmiarach i kształtach, powstałych ze zlepienia nanocząstek. Taki preparat nie będzie dawał maksymalnych efektów kosmetycznych.  

W czym więc tkwi sekret nanosrebra od NanoBio Pharm? Wszystkie nanocząstki srebra tej firmy mają kształt kulisty i są jednorodne pod względem wielkości. Ich wielkość i zawartość zostały dobrane na drodze wielu lat badań i przeglądu fachowego piśmiennictwa naukowego. Dzięki czemu mamy pewność, że wywierają optymalne efekty kosmetyczne. Ale jak właściwie działa nanosrebro? Każde z ziarenek nanosrebra uwalnia ze swojej powierzchni dobroczynne jony – to właśnie one odpowiedzialne są za jego działanie. Dzięki nanorozmiarom srebro może wniknąć głębiej i dłużej uwalniać ze swojej powierzchni jony. Ale to nie wszystko. Na jego powierzchni mogą zaabsorbować się substancje czynne kosmetyku i dzięki temu wnikać głębiej oraz działać dłużej – nanocząstki są więc nośnikami dla substancji aktywnych. 

Zobacz także:

Filozofia zawarta w nazwie – NanoBio Pharm z bliska  

NanoBio Pharm to marka, która skupia się na nowoczesnych rozwiązaniach w pielęgnacji skóry. Logo oraz nazwa odwołuje się bezpośrednio do filozofii twórców.  

Nano – skrót pochodzi od słowa nanobiotechnologia. W produktach tej marki można znaleźć nanocząstki metali szlachetnych. Jak zapewnia główny specjalista ds. technologii marki, kosmetyki posiadają również niespotykane, zmikronizowane postaci obecnych już na rynku surowców.  

Bio – jest nawiązaniem do wykorzystywania w produktach cząsteczek biologicznych, pozyskanych ze świata roślin.  

Pharm – wskazuje na czerpanie z wiedzy farmaceutycznej i kosmetologicznej przy tworzeniu produktów NanoBio Pharm. 

Mocny duet – oferta NanoBio Pharm 

W ofercie NanoBio Pharm są obecnie dwa surowce kosmetyczne. Jednym jest nanosrebro z kwasem taninowym, drugim zaś nanosrebro z gliceryną roślinną. Oba z powodzeniem mogą być dodawane do własnoręcznie robionych lekkich kremów oraz hydrożeli, dzięki czemu wzmocnią ich działanie i pozwolą zmniejszyć ilość dodawanych konserwantów (nanosrebro działa bakteriobójczo). Surowce tej firmy mogą być też dodawane do dostępnych na rynku produktów.  

Nanosrebro z kwasem taninowym: 

  • polecane jest do cery zapalnej, trądzikowej, problematycznej;  

  • ma działanie normalizujące, przeciwtrądzikowe;  

  • świetne do robienia maseczek, kremów, toników, serów.  

Nanosrebro z gliceryną roślinną:  

  • działa silnie nawilżająco, zaabsorbowana na powierzchni nanosrebra gliceryna dociera głębiej naskórka i działa dłużej;  

  • idealne jako dodatek do lekkich kremów lub hydrożeli robionych samodzielnie lub innych marek w celu wzmocnienia właściwości nawilżających.  

Zrób to sama! – twój idealny kosmetyk z nanosrebrem 

W tej chwili marka NanoBio Pharm posiada dwa surowce kosmetyczne, których wspólnym mianownikiem jest nanosrebro. Oba przeznaczone są do wykorzystania przy samodzielnym robieniu kremu lub hydrożelu. Wpisuje się to w najnowszy trend, gdzie samodzielnie można wykonać kosmetyk, który spełni wszystkie nasze zapotrzebowania, a jednocześnie mamy pełną kontrolę nad jego składem i możemy wykluczyć  substancje uczulające i konserwanty. Firma NanoBio Pharm pracuje nad pełnoprawnymi kosmetykami z nanosrebrem i już niebawem w ofercie firmy pojawią się nowe produkty. 

Obecnie w internecie z łatwością można znaleźć całe portale poświęcone temu jak konstruować kremy, szampony, maseczki, toniki, czy nawet sera. Nie trzeba przy tym posiadać wiedzy kosmetologa, czy farmaceuty. W zasadzie na każdym z portali poświęconych samodzielnemu wykonaniu kosmetyków znajdziemy całe instrukcje mieszania i zbiory zasad jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze składników. Znajdziemy tam też wiele linków do sklepów oferujących surowce kosmetyczne dla twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli świadomie wybierasz kosmetyki, dbasz o zdrowie, otaczające Cię środowisko i masz w sobie choćby nutkę kosmetologa, to poczujesz olbrzymią frajdę robiąc własne kremy, sera, maseczki, czy też cokolwiek sobie wymarzysz.