Przesądy ślub 2017

Zbliża się ten jedyny, niepowtarzalny dzień. Wszystko dopięte na ostatni guzik, sala na wesele zamówiona, kościół wybrany, goście powiadomieni. Ale czy na pewno pamiętaliście o wszystkim?

Warto mieć na uwadze również o roli ślubnych oraz weselnych zwyczajów, których uwzględnienie ma zagwarantować młodej parze pomyślność i szczęśliwy związek.

Najpopularniejsze zabobony i przesądy ślubne

Zarówno podczas ceremonii ślubnej, jak i wesela, zgodnie z tradycją należy trzymać się pewnych zasad. Niezależnie od tego, czy wierzysz w zabobony i przesądy, czy też uważasz je za przeżytek, zabobony ślubne mogą być ciekawym elementem, który sprawi, że ów szczególny dzień będzie jeszcze bardziej niezwykły. Jednym z najpopularniejszych przesądów jest ten, zgodnie z którym panna młoda powinna mieć ze sobą coś nowego, starego, pożyczonego oraz niebieskiego. Stary i nowy przedmiot mają odpowiednio symbolizować przeszłość i przyszłość wstępującej w związek małżeński pary. Rzecz pożyczona ma w pewien sposób przenieść szczęście jej właściciela na młodych, natomiast coś niebieskiego oznacza wierność i miłość przyszłych małżonków. Z kolei, jeżeli chodzi o weselne zabobony, szczególnie popularnym jest tłuczenie kieliszków podczas wesela. Ilość okruchów potłuczonego szkła ma reprezentować lata przyszłego małżeństwa. Wedle przesądu, im więcej szklanych okruchów, tym dłużej będzie trwało.

Rola tradycji podczas ślubu i wesela

Większość ze ślubnych tradycji to zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie, odnoszące się do zdrowia, małżeńskiego szczęścia i pomyślności. Niektóre są tak stare, że trudno już dziś określić ich oryginalne pochodzenie. Dlaczego zatem warto uwzględnić zabobony ślubne podczas planowania uroczystości? Nawet, jeśli nie wierzymy w „takie rzeczy”, ich obecność to oddanie szacunku wielowiekowej tradycji, a także sposób na urozmaicenie ceremonii. Oczywiście należy pamiętać, że wspomniane przesądy są tylko „przesądami”, a więc ich domniemane skutki nie znajdą oparcia w żadnych badaniach naukowych. Mimo to, ich obecność podczas setek tysięcy uroczystości ślubnych odbywających się każdego roku na całym świecie pozwala wierzyć, że nawet jeśli same w sobie nie zapewnią szczęśliwego związku, to z pewnością mogą być jednym z czynników, który sprawi, że ślub będzie wydarzeniem wyjątkowym.

Organizacja ślubu w zgodzie ze zwyczajami to podstawa udanej ceremonii

Organizując ślub i wesele, niezależnie od tego, czy jest to Twoja uroczystość, czy też pomagasz w przygotowaniach komuś z rodziny lub przyjaciołom, koniecznie zadbaj o to, by uwzględnić w planie ceremonii również ślubne zabobony i przesądy, przynajmniej kilka najpopularniejszych. Wśród wszelkiego rodzaju kosztownych elementów, jak kwiaty, suknia panny młodej, dekoracje kościoła, catering, sala weselna itd., ten akurat nic nie kosztuje, a sprawi, że „tradycji stanie się zadość”. Natomiast w sytuacji, w której szybko potrzebne Ci są środki finansowe, z pewnością przyda się możliwość wzięcia pożyczki online, na przykład poprzez MoneyMan.pl. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że nie zabraknie funduszy na zrealizowanie wszystkich punktów organizacyjnych ze ślubnego terminarza.

I pamiętaj, zabobony ślubne to tradycja, a ponieważ, jak wiadomo, szczęściu warto pomagać, nie zapomnij o nich, planując uroczystość. W końcu, nigdy nie wiadomo, co przyniesie nam szczęście!

Przeczytaj również ile pieniędzy powinno znaleźć się w tzw. "kopercie" dla państwa młodych.