Masaż tajski czy masaż bańką chińską?

Masowanie twarzy oraz całego ciała nie tylko wprawia w stan relaksu, ale jak się okazuje, wpływa też pozytywnie na nasze zdrowie i leczy niektóre dolegliwości. Obecnie w gabinetach kosmetycznych klientom proponowane są różne rodzaje masażu skierowane na wybrane partie twarzy i ciała. Do wyboru mamy egzotyczne warianty, jak choćby masaż tajski czy masaż bańką chińską, a także autorskie zabiegi łączące różne techniki masowania. I choć niektórzy uważają, że masowanie jest tylko przyjemnym rytuałem, to jednak warto co jakiś czas poddać się tej formie relaksacji. Masaż nie jest bowiem przeznaczony tylko dla osób chorych, starszych oraz potrzebujących rehabilitacji, lecz może (a przy siedzącej pracy wręcz powinien!) być regularnym elementem dbania o siebie.

Masaż to rodzaj terapii, którą wykonuje wyszkolony do tego celu masażysta. W tym celu posługuje się rękami, specjalnie do tego celu przeznaczonymi urządzeniami bądź przedmiotami (np. masaż bańką chińską). Niektóre techniki wymagają masowania również za pomocą stóp, przedramion bądź innych części ciała (przykładem jest masaż tajski). Właściwie wykonany rytuał masowania opiera się na ciągłym rytmicznym powtarzaniu ustalonych ruchów na wybranej partii ciała lub twarzy. Do podstawowych gestów należą – ugniatanie, wibracja, głaskanie, oklepywanie i rozcieranie. Masażysta nie powinien rozciągać przy tym skóry, ale masować ją zgodnie z tym, jak przebiegają naczynia krwionośne i mięśnie pod skórą.

Masaż – dlaczego warto go wykonywać?

Masaż skóry sprawia, że po jakimś czasie temperatura ciała się podwyższa. Oznacza to, że przez intensywne ruchy wykonywane przez osobę masującą krążenie krwi zostaje automatycznie przyspieszone. Odczuwamy wówczas błogi spokój, bo serce bije nam wolniej, a oddech staje się spokojniejszy. Masaż ukierunkowany na odpowiednie, newralgiczne punkty na ciele może łagodzić dolegliwości bólowe. Na co dzień często doświadczamy napięcia mięśni, co jest spowodowane stresem czy złą postawą w pracy, kiedy np. długo siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Masaż ciała sprawia, iż zostają one rozluźnione, co wpływa także pozytywnie na psychikę, ponieważ podczas masowania uaktywniane są hormony szczęścia. Stawy również zyskują gdy fundujemy naszemu ciału regularne masaże, ponieważ polepsza się ich ruchomość.

Inną korzyścią płynącą z regularnego masażu jest poprawa stanu skóry. Podczas tej formy relaksacji staje się lepiej dotleniona i odżywiona dzięki temu, że w czasie wykonywanych na niej ruchów rozszerzają się naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą. W wyniku czego naskórek staje się o wiele bardziej elastyczny i gładszy. Dlatego też masaże są często wykorzystywane do walki z cellulitem. Decydując się na ten przyjemny i leczniczy rytuał, pamiętajmy jednak by wybierać sprawdzonych i odpowiednio przeszkolonych masażystów z doświadczeniem. W przeciwnym razie wykonywane przez nich ruchy może okazać się niebezpieczne dla mięśni, stawów i kości, w skrajnych przypadkach powodując nawet kalectwo. Jakie techniki masowania działają naprawdę? Oto 5 najpopularniejszych masaży tego roku.