Najmniejsze dziecko świata: ile ważył noworodek?

Dziewczynka o imieniu Kwek Yu Xuan po 13 miesiącach pobytu w szpitalu nareszcie może zamieszkać ze swoimi rodzicami. 

Kwek Yu Xuan urodziła się w 25. tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego cięcia. W momencie narodzin ważyła 212g, czyli trochę więcej niż kostka masła i mierzyła 24 cm. Nic dziwnego, że dziewczynka została nazwana "najmniejszym noworodkiem świata". Zresztą dane z Uniwersytetu stanu Iowa to potwierdzają. Dlaczego lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie tak wcześnie?

Okazało się, że u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy spowodowany bardzo wysokim ciśnieniem krwi. Był to stan bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Lekarze z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego w Singapurze, w którym urodziła się dziewczynka, początkowo dawali jej "ograniczone szanse na przeżycie".

Dzisiaj stan zdrowia Kwek Yu Xuan jest na tyle dobry, że może wrócić do domu.

Jak wygląda "najmniejsze dziecko świata"?

Po ponad roku leczenia, dziewczynka może wrócić do rodziców i swojego 4-letniego brata. Ze względu na słabe płuca nadal będzie musiała korzystać z metod wspomagających oddychanie, ale za zgodą lekarzy może to się odbywać w domu. Lekarze prognozują, że stan zdrowia dziecka cały czas będzie się poprawiał.

Obecnie Kwek Yu Xuan waży 6,3 kg.

Zobacz także:

Wbrew przeciwnościom, z komplikacjami zdrowotnymi obecnymi przy urodzeniu, zainspirowała ludzi wokół siebie swoją wytrwałością i walką, co czyni ją niezwykłym dzieckiem „Covid-19” – promykiem nadziei w pandemii – powiedział szpital w oświadczeniu. 

Warto wspomnieć, że poprzedni rekord najmniejszego noworodka świata przypadł dziewczynce z USA, która przyszła na świat w 2018 roku i wówczas ważyła 245 g. Zobaczcie na zdjęciu poniżej, jak wyglądała Kwek Yu Xuan w momencie narodzin: