Najlepszy wiek na małżeństwo

W jakim wieku najlepiej zdecydować się na małżeństwo? Kiedy ślub będzie dojrzałą i przemyślaną decyzją i czy wiek, w jakim się pobieramy, może zwiększać albo zmniejszać ryzyko rozwodu w przyszłości? Nicholas Wolfinger, profesor z Uniwersytetu w Utah, przeprowadził badania, z których jasno wynika, że z małżeństwem nie należy zwlekać.

Według badacza najlepszy wiek na małżeństwo przypada między 28. a 32. rokiem życia. Dlaczego najkorzystniej jest pobrać się około 30-tki? Ślub w wieku trzydziestu kilku lat zdecydowanie sprzyja separacji i rozstaniu w przyszłości - twierdzi profesor po przeanalizowaniu danych na temat małżeństw z lat 2006-2010 w USA. 

Małżeństwo - dlaczego ludzie rozwodzą się po 30-tce?

Eksperci nie mają wątpliwości, że istnieje związek między małżeństwami zawieranymi w późniejszym wieku a rozwodami. Sheela Mackintosh Stewart, specjalistka od związków, powiedziała serwisowi Independent:

Małżeństwo po 30-tce to więcej wyzwań: ludziom trudniej przystosować się do rzeczywistości, w której muszą myśleć o potrzebach drugiej osoby, a nie tylko swoich.

Ekspertka zwraca też uwagę, że późne małżeństwo często powoduje, że w ciągu kilku krótkich lat następuje kumulacja wielu ważnych wydarzeń w życiu: ślub, dzieci, kariera - to bywa przytłaczające. Poza tym wraz z wiekiem rośnie zwykle odpowiedzialność zawodowa, ludziom coraz trudniej dzielić czas pomiędzy pracę a rodzinę.

Wygląda więc na to, że im jesteśmy starsi, tym bardziej stajemy się egoistyczni i nieskłonni do kompromisu. Naszym zdaniem to chyba jednak nie jest powód, by przesadnie spieszyć się z małżeństwem?