Maszynka do golenia 

Zalety depilacji maszynką do golenia

Usuwanie włosów maszynką do golenia to zdecydowanie najtańszy i najszybszy rodzaj depilacji. Maszynkę jednorazową można kupić już za kilka złotych (chociaż zdecydowanie to odradzamy, dużo lepsze są droższe maszynki, a szczególnie te dla mężczyzn), podobnie piankę do golenia. Cały proces zajmuje dosłownie 5 minut. 

Wady depilacji maszynką do golenia

Maszynka do golenia ma jednak dwie poważne wady. Po pierwsze duża część z nas musi używać jej codziennie, bo kłujące włoski pojawiają się już kilkanaście godzin po goleniu. Po drugie golenie maszynką może skończyć się krwawiącymi zacięciami. To szczególnie niebezpieczne w przypadku miejsc intymnych, gdzie zranienia mogą bardzo długo się goić i zostawiać po sobie blizny. 

Depilator elektryczny

Zalety depilacji depilatorem elektrycznym

Usuwanie włosków depilatorem elektrycznym to jedna z popularniejszych metod depilacji. Jej największą zaletą jest bez wątpienia długotrwały efekt. Dzięki temu, że depilator usuwa włoski wraz z cebulkami, a nie przycina tak jak maszynka, proces odrastania może trwać nawet 2-3 tygodnie. W porównaniu z profesjonalnymi sposobami depilacji, które dają podobny efekt, używanie depilatora jest też dużo tańsze. Jedyny wydatek, które musimy ponieść to zakup depilatora, którego ceny zaczynają się już od 100 zł. Za lepsze modele zapłacimy 200-300 zł. Ponadto jest to niewielkie, lekkie i poręczne urządzenie, które możemy wygodnie zabrać ze sobą nawet w dalekie podróże. 

Wady depilacji depilatorem elektrycznym

Usuwanie włosów depilatorem elektrycznym ma jednak dwa minusy, które dla wielu z nas mogą być decydujące. Pierwszy z nich to ból podczas depilacji. Niestety depilator elektryczny działa na podobnej zasadzie jak pęseta, a chyba każda z nas zna uczucie podczas regulacji brwi. W przypadku depilatora jest ono spotęgowane. Co prawda wiele modeli posiada nakładki chłodzące, które zmniejszają ból, ale dla pań o bardzo niskiej odporności na niego, to dalej za mało.

Druga wada tego sposobu depilacji to fakt, że może on powodować wrastanie włosków. Depilator elektryczny często narusza naturalne ułożenie cebulek, przez co mają one problem z prawidłowym odrastaniem i zamiast przebijać się przez skórę, skręcają się pod jej powierzchnią. Oczywiście istnieje wiele metod zapobiegania wrastaniu włosków (np. kosmetyki złuszczające lub zmiękczające), jednak niektóre z nas po prostu mają takie predyspozycje i nie są w stanie się przed tym uchronić. 

Depilacja woskiem 

Zalety depilacji woskiem

Depilacja woskiem to metoda, której największą zaletą jest długotrwały efekt wygładzonej skóry. Uzyskujemy go nie tylko dzięki usuwaniu włosków wraz z cebulkami (dzięki czemu odrastają aż 2-3 tygodnie), ale także dodatkowemu złuszczeniu. Zabieg polega na nałożeniu na skórę rozgrzanego wosku, który następnie usuwamy przy pomocy bawełnianych pasków. Podczas ich zrywania nie tylko pozbywamy się włosków, ale także martwego naskórka. Depilację woskiem możemy robić nie tylko w salonie kosmetycznym, ale także samodzielnie w domu. Wykorzystujemy do tego albo gotowe plastry do depilacji, albo specjalny podgrzewacz. W sklepach internetowych znajdziemy mnóstwo zestawów do depilacji woskiem w domu, których ceny zaczynają się już od 20-30 zł. Jest to więc zdecydowanie niedroga metoda. 

Wady depilacji woskiem

Oczywiście depilacja woskiem posiada także wady. Podobnie jak usuwanie włosków depilatorem – jest dosyć bolesna. Dodatkowo ten sposób depilacji może wywoływać nie tylko wrastanie włosków, ale także alergie i podrażnienia, wywoływane przez uczulające substancje zawarte w woskach.  Z tego powodu depilacja woskiem nie jest polecana osobom o wrażliwej skórze.

Krem do depilacji

Zalety depilacji kremem

Krem do depilacji to niedrogi kosmetyk, który znajdziemy w każdej drogerii. Przy jego użyciu wykonujemy depilację chemiczną, podczas której składniki kremu rozpuszczają wszystkie włoski – niezależnie od ich koloru czy długości. Jest to metoda całkowicie bezbolesna oraz niewymagająca żadnej wprawy. Wystarczy nałożyć na skórę krem i odczekać ok. 20 minut (zależnie od zaleceń producenta). Ponadto włoski usunięte przy pomocy kremu do depilacji nie wrastają, jak to może się dziać w przypadku wcześniej wymienionych sposobów.  

Wady depilacji kremem

Wadą stosowania kremu do depilacji jest krótkotrwały efekt. Niestety włoski odrastają już po 3-4 dniach. To dłużej niż w przypadku maszynki, ale dalej dosyć szybko. Na taką depilację trzeba poświęcić przynajmniej pół godziny: najpierw czekamy aż krem zacznie działać, a następnie usuwamy go przy pomocy szpatułki oraz dokładnie myjemy skórę. Ostatnim minusem jest fakt, że krem do depilacji to mocno chemiczne kosmetyk, który może wywoływać alergie, szczególnie na skórze okolic bikini. Przed jego użyciem zaleca się zrobienie testu na małej powierzchni skóry. 

Zobacz też: Opalanie natryskowe: warto mieć sztuczną opaleniznę?

Pasta cukrowa do depilacji

Zalety depilacji cukrowej

Pasta cukrowa jest znana na Bliskim Wschodzie od tysiącleci. W jej składzie znajdują się: cukier, woda, cytryna i ewentualnie gliceryna, dzięki czemu jest ekologiczna, bezpieczna i sprawdzi się w przypadku skór skłonnych do alergii. Dodatkowo przyczepia się tylko do włosków (a nie do skóry), co sprawia, że depilacja cukrowa przy jej pomocy jest nieco mniej bolesna i nie wywołuje podrażnień. Olbrzymim plusem jest też oczywiście długotrwały efekt, tak jak w przypadku depilatora czy wosku. O przewadze depilacji pastą cukrową nad tymi metodami decyduje jednak fakt, że włoski są wyrywane zgodnie z kierunkiem wzrostu, co nie uszkadza ich cebulek i nie powoduje wrastania. Aby wykonać depilację pastą cukrową wcale nie musimy wybierać się do salonu kosmetycznego, a sam kosmetyk możemy zrobić samodzielnie w domu. Jedyne, czego potrzebujemy to składniki pasty oraz paski do depilacji i szpatułka do jej rozprowadzania. 

Wady depilacji cukrowej

Depilacja pastą cukrową ma tylko dwie wady. Jeśli wykonujemy ją w domu, będziemy musiały włożyć w zabieg trochę pracy i czasu. Pastę cukrową należy dokładnie wymieszać oraz ostrożnie zagotować, co wymaga trochę wprawy. Ponadto włosy z niektórych partii ciała trzeba depilować kilkakrotnie. Z kolei jeśli zdecydujemy się na zabieg u kosmetyczki, musimy liczyć się z tym, że jest on dosyć kosztowny. Ceny depilacji pastą cukrową zaczynają się od około 100 zł. 

Depilacja laserowa 

Zalety depilacji laserem

Dzięki depilacji laserowej, możemy pozbyć się włosków raz na zawsze. Podczas zabiegu światło lasera niszczy macierz włosków, co uniemożliwia ich odrastanie i sprawia, że będziemy mogły zapomnieć o innych rodzajach depilacji. To bez wątpienia największa zaleta tej metody. 

Wady depilacji laserem

Na niekorzyść depilacji laserowej działa jej wysoka cena. Zabieg trzeba wykonywać w seriach, a potem co roku odnawiać. Cena pakietu wynosi ponad 1000 zł. Wiele zależy oczywiście od partii ciała, którą chcemy wydepilować. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się także depilatory laserowe do użytku domowego. Ceny wysokiej jakości urządzeń wahają się w granicach 2000-2500 zł. Kolejnym minusem depilacji laserowej może być jej nieskuteczność. Niestety w przypadku bardzo cienkich i jasnych włosków światło lasera jest po prostu nie działa. Na koniec warto dodać, że jest to dosyć bolesny zabieg. W salonach kosmetycznych możemy jednak liczyć na znieczulenie.