Zanim zaczniesz koloryzację w domu

Aby nie zrobić krzywdy skórze głowy podczas koloryzacji, lub rozjaśniania, nie myj włosów przed zabiegiem! Naturalny łój, (wiemy, że nie brzmi to najlepiej) stanowi ochronę skóry przed drażniącymi składnikami preparatów koloryzujących. Jeśli go zmyjesz, skóra głowy będzie szczypać i swędzieć w trakcie zabiegu. Jeśli martwisz się o warstwę produktów do stylizacji na kosmykach - niepotrzebnie. Farby do włosów są na tyle mocne, że bez problemu przedrą się nawet przez kilkudniową porcję lakieru do włosów. 

Nie mocz włosów przed koloryzacją - to bez sensu, niepotrzebnie rozcieńczysz farbę. Powinnaś natomiast dokładnie rozczesać włosy, pasmo po paśmie, dzięki temu pigment równo pokryje kosmyki na całej długości. 

Aby zabieg był dokładny i nie zaskoczyły Cię niepomalowane „prześwity”, podziel włosy na 4 sekcje. Najpierw zrób przedziałek na środku i podziel kosmyki na dwie sekcje po bokach głowy. Następnie każdą z sekcji podziel na pół, jako wyznacznik przyjmując czubek głowy, a dokładnie linię biegnącą od czubka, za uchem i w stronę ramienia. Każde z pasm podepnij, lub zwiąż. 

Koloryzacja włosów w domu: jak nakładać farbę?

Po pierwsze: nałóż rękawiczki ochronne. Nie tylko po to, żeby nie pofarbować dłoni - produkty do koloryzacji i rozjaśniania włosów to niestety w większości tzw. "zła chemia", która może mocno wysuszyć skórę i paznokcie. Jeśli zabezpieczyłaś ręce, ubrania i wszystko co może zostać zabrudzone, wymieszaj składniki produktu zgodnie z zaleceniem producenta. To bardzo ważne, aby łączyć składniki farby dokładnie tak, jak jest to napisane w ulotce. 

Jak nakładać farbę? Użyj pędzelka, lub...palców. Zacznij aplikację produktu od tyłu głowy i uwaga - włosy przy skórze głowy zostaw na koniec. Dlaczego? Skóra głowy oddaje ciepło, co wpływa na szybkość i intensywność działania farby, dlatego domowa koloryzacja często kończy się odbarwionym "plackiem" na jej czubku. Pokryj dokładnie każdy kosmyk, a żeby lepiej rozprowadzić mieszankę, rozczesz włosy grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Uwaga: nie rozczesuj włosów, ani nie wcieraj produktu jeśli rozjaśniasz włosy! Obecność rozjaśniacza to dla nich wystarczająco ciężkie warunki, takie działanie mogłoby się skończyć ich połamaniem.

Jak długo trzymać farbę na włosach?

Ilość czasu potrzebna na uzyskanie założonego efektu koloryzacji sugerowana jest w ulotce, bądź na opakowaniu konkretnego produktu i my również w tym przypadku zalecamy posłuchać producenta. Zazwyczaj jest to od 20 do 40 minut, w przypadku rozjaśniania nigdy nie przekraczamy czasu podanego na opakowaniu ze względu na duże ryzyko spalenia włosów.

Jak zmyć farbę? Letnią wodą, nie szorując skóry głowy. Przez szorowanie składniki farby mogą mocniej ją podrażnić. Wypłukujemy produkt z włosów delikatnie, masując skalp opuszkami palców. 

Jak dbać o włosy po koloryzacji?

Aby utrzymać świeżość nowego koloru na dłużej, powinnaś używać specjalnych produktów do pielęgnacji włosów. Na szczęście nie jest to trudne - mamy spory wybór dla każdego odcienia kosmyków. Warto wybierać szampony nawilżające, które wygładzą i umocnią strukturę włosa - z przesuszonych kosmyków pigment wypłukuje się o wiele szybciej. 

Kosmetyki do włosów blond, wzbogacone są dodatkowo w fioletowy pigment, który neutralizuje żółte tony (prędzej, czy później dopadną każdą posiadaczkę rozjaśnianych kosmyków).

Produkty do włosów ciemnych często zawierają hennę, wyciąg z orzecha włoskiego i substancje, które podkreślają ich blask i głębię odcienia. 

Szamponetka? Farba semi-permanentna?

Jeśli brak Ci odwagi na stałą zmianę koloru włosów, możesz poeksperymentować z szamponetką (aż przypomniały nam się pierwsze kolonie letnie...), lub farbą semi-permanentną, która występuje najczęściej w postaci pianek i balsamów koloryzujących. Efekt takiej koloryzacji utrzymuje się na włosach od kilku do kilkunastu myć, więc śmiało możesz zaszaleć nawet z supermodnym pastelowym różem, czy turkusem. Uwaga: wybieraj tylko sprawdzone produkty, bo słyszałyśmy (nie...wcale się nam to nie przydarzyło...) że niektórych tanich szamponetek nie da się wypłukać nawet przez kilka miesięcy.