Co jest podstawą pielęgnacji anti-aging?

Na rynku istnieje mnóstwo produktów przeciwzmarszczkowych i gdybyś miała na twarz nakładać wszystkie, cudownie działające składniki, prawdopodobnie nie starczyłoby Ci na nie miejsca w całej łazience. Warto testować na co reaguje nasza skóra, ale przede wszystkim pamiętać o 3 najważniejszych filarach pielęgnacji, które pozostawiają ją młodą i zdrową. Mając solidną podstawę, możesz śmiało pogłębiać wiedzę o innych, przydatnych składnikach kosmetyków, jak na przykład retinol, witamina C, czy ceramidy.

Żel do oczyszczania twarzy

Gwoli ścisłości - produkt do oczyszczania twarzy, bo w zależności od Twojego typu cery i upodobań, możesz oczyszczać twarz olejkiem, płynem, balsamem, czy emulsją. Jedno jest pewne - oczyszczanie twarzy to podstawa młodej i zdrowej skóry! Nawet jeśli nie nosisz makijażu, przez cały dzień na Twojej skórze zbierają się zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, sebum, pot i tak dalej... Nawet najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy nie zadziała, jeśli nie zostanie nałożony na przygotowaną wcześniej skórę - czyli taką, która pozbawiona jest zanieczyszczeń. Aby produkt miał szansę zadziałać, ze skóry usunięty musi być martwy naskórek, a także warstwa łoju, która nie pozwoli mu dotrzeć wgłąb tkanki. Żeby zrobić to dokładnie, nie potrzebujesz wiele - wystarczy dwuetapowe oczyszczanie (pozbycie się zanieczyszczeń rozpuszczalnych w tłuszczach i w wodzie), odpowiednim dla Twojej cery kosmetykiem. Co to znaczy? Jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania - wybierz lekkie żele i płyny na bazie wody - nie będą zapychać porów. Posiadaczki cery suchej mogą pokusić się o bardzo przyjemny rodzaj oczyszczania - za pomocą olejów, lub bogatych balsamów oczyszczających. Nie podrażnią skóry i zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia. Skóra skłonna do zaczerwień powinna unikać oczyszczania przy użyciu szczoteczek - łatwo o mikrouszkodzenia!

Krem nawilżający 

Nawilżanie to drugi filar młodej skóry. Z wiekiem, a dokładnie już po 25 roku życia, drastycznie spada poziom kwasu hialuronowego w skórze, a ten odpowiada za odpowiednie jej nawodnienie. Dzięki obecności wody w komórkach skóry, może się ona regenerować, oraz tworzyć nowe włókna kolagenu i elastyny, które w dużym uproszczeniu działają jak sprężyny w materacu - jeśli są słabe, materac nie jest odpowiednio napięty, pojawiają się nierówności i załamania na jego powierzchni. To samo dzieje się z naszą skórą - mała ilość kolagenu powoduje, że powstają i utrwalają się zmarszczki. Wokół tego procesu kręci się cały temat pielęgnacji skóry, a także medycyny estetycznej w walce ze starzeniem się skóry. Pamiętaj również, że nawilżanie nie równa się nawadnianiu - kremy, które w swoim składzie nie mają składników wiążących wodę, wykazują działanie pośrednio nawilżające, czyli tworzą na skórze otoczkę zapobiegającą utracie wody przez parowanie. To też bardzo ważne, ale warto do swojej pielęgnacji dodać produkty z dużą zawartością kwasu hialuronowego, wyciągu z aloesu, czy alg morskich.

Filtr przeciwsłoneczny 

O konieczności regularnego stosowania tego kosmetyku od dawna trąbią lekarze dermatologii. Mimo wszystko, mnóstwo z nas kremu z filtrem używa tylko przed wyjściem na plażę. To wielki błąd, bo naukowcy już dawno potwierdzili, że promieniowanie UV to główna przyczyna powstawania zmarszczek i przebarwień, czyli tzw. fotostarzenia. Promieniowanie UVA i UVB wnikają w głębokie warstwy skóry i niszczą włókna kolagenowe, które, jak już wiemy, są odpowiedzialne za sprężystość i jędrność skóry. Co ciekawe, promieniowanie słoneczne działa destrukcyjnie na skórę nawet wtedy, gdy jesteśmy za szybą, lub dzień jest wyjątkowo pochmurny. Nie chcemy Cię martwić, ale filtry w kosmetykach kolorowych nie wystarczą - zainwestuj w lekki krem do twarzy na dzień z filtrem SPF30, a najlepiej SPF50. Obiecujemy, że dzięki temu, że mówi o tym coraz więcej osób - na rynku jest kilka godnych uwagi produktów, które nie zostawiają tłustego filmu i nadają się pod makijaż. Namówiona? Zobacz nasze propozycje najlepszych kremów z filtrem pod makijaż!