Kobiety zdominowały role filmowe w Hollywood

Badania przeprowadziła organizacja Time’s Up, która walczy o równouprawnienie oraz przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet w branży. Według nich aż 350 światowej klasy produkcji Hollywood na przełomie ostatnich kilku lat, a zwłaszcza, w 2018 roku, ma jedną wspólną cechę. Wszystkie te filmy miały dominujące role kobiece.

Pod uwagę wzięto tylko te filmy, które od 2014 do 2018 roku były największymi komercyjnymi hitami. Obliczono, że w 105 z nich to kobiety były głównymi bohaterkami – filmy te przeszły też test Bechdela, który wyróżnia produkcje z co najmniej dwiema kobiecymi postaciami, które mówią o czymś innym niż relacje damsko-męskie i mężczyźni.

Te 105 filmów, które zostało poddanych testowi zarobiło więcej w kasach kinowych, niż 245 pozostałych (również badanych na zlecenie Time’s Up) z męskimi bohaterami.

„Wygląda na to, że widzowie chcą więcej kobiet na ekranie. Mimo, że wcześniej dane pokazywały niższe słupki oglądalności filmów z dominującymi rolami żeńskimi. Nasze badania przeczą poprzednim wynikom.”, mówi w wywiadzie dla Guardian Christy Haubegger z agencji współpracującej z Time’s Up.

„Filmy o super bohaterach wyglądają tak samo od 36 lat i to już zwyczajnie nudzi widzów. Chodzi o pokazanie różnorodności, nie kolejnych archetypów.”, dodaje Haubegger.

Jakie filmy przeszły testy Bechdela?

Wśród filmów z ważnymi postaciami kobiecymi wyróżniono: „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy”, „Ostatni Jedi” i ‘Łotr 1” oraz „Park Jurajski” oraz „Piękna i Bestia”.

Mamy nadzieję, że reżyserzy w Hollywood przyjrzą się tym badaniom i zaczną coraz częściej sięgać po kobiety-aktorki na castingach.