Kochasz miejsce, w którym pracujesz? Uważasz, że twój pracodawca jest hojny? Większość firm przekonuje, że są świetne, ale ich pracownicy często twierdzą co innego. W zadowoleniu z pracy chodzi o coś więcej niż o pieniądze. Chodzi o poczucie, że jesteś potrzebna, ceniona i spełniona. Dlatego właśnie postanowiliśmy zrobić listę najlepszych miejsc pracy dla kobiet. Wzięliśmy pod uwagę wszystko, co się dla nas liczy (zobacz nasze kryteria na stronie obok). Później zapytaliśmy czytelniczki Glamour oraz kobiety sukcesu o firmy, które uważają za najlepsze dla kobiet. Takie, w których wynagrodzenie jest dobre, godziny pracy elastyczne i gdzie nie ma szklanego sufitu, który uniemożliwia zrobienie kariery. Firmy, o których przeczytasz na następnych stronach, spełniają wszystkie te kryteria.

KRYTERIA GLAMOUR

* Elastyczne godziny pracy
* Możliwość pracy w domu
* Prywatna opieka zdrowotna
* Pakiet sportowy (karnety na basen, siłownię, zajęcia fi tness)
* Procent kobiet w całej fi rmie
* Procent kobiet na kierowniczych stanowiskach (każdego szczebla)
* Pakiet dla dzieci (w tym firmowe przedszkole, kupony na zakupy)
* Bonusy, które robią wrażenie

LEVI STRAUSS POLSKA
Aż 60 proc. menedżerów to kobiety. Firma oferuje elastyczne godziny pracy, pięć dodatkowych dni wolnych w roku, prezenty urodzinowe, nagrody oraz wsparcie psychologa. Opłaca całą składkę na ubezpieczenie NNW i prowadzi dla pracowników długoterminowy plan oszczędnościowy. Młode mamy dostają wysokiej wartości kupon na zakupy w sklepach z artykułami dla dzieci. Nowi pracownicy dostają od fi rmy za darmo jej produkty.

MICROSOFT
W polskim oddziale tego komputerowego giganta kobiety stanowią ¼ pracowników. Kobiety na urlopie macierzyńskim zachowują służbowy komputer, auto i telefon, a te, których dzieci nie skończyły 14 lat, mogą (w ramach programu „Pracujący rodzic”) indywidualnie ustalać swój czas pracy. Wszyscy mogą korzystać z basenu, siłowni i bezpłatnego Internetu w domu. Microsoft organizuje też dla kobiet z branży spotkania Women in Technology, podczas których wymieniają się wiedzą techniczną i swoimi zainteresowaniami.

RESERVED
Kobiety stanowią prawie 70 proc. wszystkich pracowników i zajmują prawie 60 proc. stanowisk kierowniczych. Oprócz opieki medycznej w prywatnych klinikach, dostają rabat do 50 proc. na wszystkie kolekcje firmy i spędzają raz w roku dwa–trzy dni na wyjazdach integracyjnych w Polsce.

INDITEX
W grupie, do której należy Zara, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Oyosho, Massimo Dutti i wnętrzarska Zara Home, kobiety zajmują aż 85 proc. stanowisk kierowniczych. Mogą pracować w systemie zadaniowym – rozliczane są z zadania, a nie z czasu i miejsca pracy. Inditex zatrudnia młode kobiety, licząc się z tym, że będą chciały zajść w ciążę i być może pójdą na zwolnienie. Po urlopie macierzyńskim mogą wrócić do pracy na takich samych warunkach. Oprócz dodatków za staż i funkcję, najlepsi są nagradzani za dobre wyniki w pracy. Każdy dwa razy w roku dostaje podwójny bilet do kina, upominek świąteczny, a na urodziny bon na zakupy w sklepach grupy.

NIKE POLAND
Prawie 60 proc. pracowników to kobiety (zajmują ¹⁄³ stanowisk kierowniczych). Prowadzona przez fi rmę polityka „Work life balance” ma pomóc pracownikom zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Przyszłe mamy mogą pracować w domu przez dwa ostatnie miesiące ciąży i przez miesiąc po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Przez następne dwa lata mogą pracować w systemie: 4 dni w pracy w biurze, 1 dzień pracy w domu. Z okazji narodzin dziecka każdy rodzic dostaje prezent, a maluchy są zawsze mile widziane w fi rmie. Oprócz tego rabat do 50 proc. na produkty Nike, nagrody jubileuszowe i karnety do siłowni.

H&M
Praca na cały, pół lub ¾ etatu. Dla wszystkich jest taki sam rabat na kolekcje, a doświadczeni pracownicy mogą podróżować po świecie przy okazji otwierania nowych sklepów. Nic dziwnego, że aż ¾ załogi H&M to kobiety!

LABORATORIUM KOSMETYCZNE DR IRENA ERIS
W kosmetycznym imperium Ireny Eris, gdzie ponad 60 proc. pracowników to kobiety, nie ma mowy o mobbingu. Każdy jest zobowiązany do informowania o przypadkach dyskryminacji. Młode mamy mają zagwarantowany powrót na swoje stanowisko, bo na czas ich urlopu firma zatrudnia pracownika tymczasowego. Do tego dochodzą rabaty na kosmetyki, wyjazdy z rodziną do SPA dr Eris w Krynicy Zdroju i Wzgórzach Dylewskich. Dwa razy w tygodniu w przyzakładowej przychodni dyżuruje lekarz.

TVN
Chciałabyś oglądać zza kulis „Taniec z gwiazdami”? Spotykać na korytarzu Kingę Rusin? TVN oferuje kobietom elastyczne godziny pracy, zaproszenia na pokazy filmowe i luksusową siłownię (także dla członków ich rodzin). Firma zapewnia prywatną opiekę medyczną (przyszłe mamy mogą rodzić w sali VIP), działa także firmowe przedszkole dla dzieci do 1,5 roku. Dodaj do tego specjalną ofertę kredytu hipotecznego w jednym z banków.

GOOGLE
W tegorocznej pierwszej polskiej edycji badania The Great Place to Work Institute Google został uznany za „Najlepsze miejsce do pracy w Polsce”. Firma kusi możliwością pracy przez Internet z każdego zakątka świata i pozwala aż 20 proc. czasu pracy poświęcać na własne pomysły. Niektóre stają się oficjalnymi projektami (tak było z symulatorem lotów w Google Earth i Gmailem). Google refinansuje studia pełnoetatowym pracownikom i daje specjalny urlop chcącym studiować i wrócić do pracy. W biurach są stoły do bilarda, fotele do masażu, a oddział w Krakowie ma ścianę do wspinaczki. W 2007 r.
wszyscy pracownicy dostali od firmy rowery (na zachętę, żeby przyjeżdżali na nich do pracy). Po narodzinach dziecka młodzi rodzice mogą zamawiać do domu catering na koszt firmy. Co tydzień do biura w Krakowie przychodzi masażysta shiatsu, a we Wrocławiu regularnie odbywają się „Tygodnie wellness”
z warsztatami jogi i poradami dotyczącymi prawidłowego odżywiania.

PAŃSTWOWA WYTWÓRNIA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
W miejscu, w którym drukuje się pieniądze, pracuje ponad 900 kobiet (44 proc. wszystkich zatrudnionych). Kobiety zajmują 33 proc. stanowisk kierowniczych. Młode mamy mogą liczyć na dofinansowanie żłobka lub przedszkola (od 35 do 85 proc. poniesionych kosztów). Na taki sam zwrot kosztów mogą liczyć osoby chodzące na zajęcia sportowe, do kina i teatru. W przyzakładowej przychodni skorzystasz z porady stomatologa i ginekologa. A jeśli od pracy bolą cię plecy, możesz na miejscu przejść serię zabiegów rehabilitacyjnych.

IBM
Branża IT jest zdominowana przez mężczyzn, ale w IBM aż połowa pracowników to kobiety. Przyszłe mamy mogą podbudować swoją pewność siebie dzięki pomocy opiekuna – kobiety, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. W firmie działa przedszkole, a w pakiecie socjalnym są m.in. masaże, joga i kursy samoobrony dla kobiet.