Najdroższy obraz polskiego artysty

Rekord padł w ostatnią niedzielę. Podczas aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku obraz Tamary Łempickiej został sprzedany za… ponad 9 mln dolarów! To więcej niż przewidywali sami organizatorzy, który szacowali wartość obrazu „La Musicienne” na 6 do 8 mln dolarów. Podczas aukcji padła jednak rekordowa kwota 9,087,500 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 34 miliony złotych. Tym samym obraz autorstwa Tamary Łempickiej stał się najdroższym polskim obrazem na świecie.

Tamara Łempicka: najdroższy polski obraz

Tamara Łempicka to jedna z najbardziej znanych polskich malarek. Tak naprawdę nazywała się Maria Gurwik-Górska. Urodziła się pod koniec XIX wieku w Warszawie, a zmarła w 1980 roku w Meksyku. Łempicka znana była z twórczości o lekko kubicznych formach i intensywnych, nasyconych barwach. Jej styl, określany jako „glamourowy”, dobrze wpasowywał się w gusta bogatego mieszczaństwa XX wieku, co zapewniło Łempickiej sławę już za życia. Burżuazja często zamawiała u niej portrety, a po II wojnie światowej Łempicka stała się wziętą portrecistką gwiazd Hollywood. To właśnie polska malarka była inspiracją dla francuskiej projektantki mody, Josiane Maryse Pividal, do przybrania pseudonimu Lolita Lempicka i stworzyła marki o tej samej nazwie. Perfumy Lolita Lempicka do dziś można kupić w perfumeriach.

Najdroższe polskie obrazy

„La Musicienne” Tamary Łempickiej pobił wszelkie rekordy, jeśli chodzi o cenę jaką zapłacono za dzieło polskiego artysty. Do tej pory najdrożej sprzedanym w Polsce polskim obrazem było "Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego, sprzedane w zeszłym roku w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum za 4,36 mln zł. Jeśli chodzi o polskie obrazy sprzedane za granicą to rekord również należał do Łempickiej. W 2011 roku jej obraz "Le Rêve" został sprzedany za 8,5 miliona dolarów.

Ah, jak to miło czyta się o takich utalentowanych Polkach, które zawojowały świat! A jak Wam się podoba twórczość Tamary Łempickiej?