Pulitzery 2018: Martyna Majok nagrodzona

Właśnie rozdano prestiżowe nagrody Pulitzera 2018 w trzech głównych kategoriach: muzyka, dziennikarstwo, literatura piękna. Po raz pierwszy w historii wygrał muzyk, który nie jest artystą jazzowym ani klasycznym. Amerykański raper Kendrick Lamar otrzymał od kapituły Pulitzera 2018 za zeszłoroczny album DAMN. Jury nie przestawało się zachwycać dorobkiem Lamara: "za wirtuozerską kolekcję utworów połączoną z amerykańską autentycznością i rytmicznym dynamizmem, który w wyjątkowy sposób pokazuje złożoność życia Afroamerykanów we współczesnym świecie."

Świetnie poradziła sobie też Polka, Martyna Majok z Bytomia, która otrzymała prestiżowego, przyznawanego od 1917 roku, Pulitzera w kategorii dramat. 

Martyna Majok kim jest?

Martyna Majok pochodzi z Bytomia, jednak jako małe dziecko przeniosła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Statuetkę przyniosła jej poruszająca, dojrzała sztuka "The Cost of Living", wystawiana m.in. w Nowym Jorku w Manhattan Theatre Club. Sztuka oparta jest na pokazaniu skomplikowanych relacji między ludźmi z niepełnosprawnością a resztą społeczeństwa, pokazuje poszczególne jednostki, z bardzo złożonymi portretami psychologicznymi. Czworo bohaterów: Eddie, bezrobotny kierowca ciężarówki, Ani jego była żona, która po wypadku trafia na wózek inwalidzki, John chorujący na porażenie mózgowe i Jess, jego nowy opiekun pokazują widzom swoje życie na scenie. 

"To pełne szczerości, oryginalne dzieło, które zaprasza widzów, aby zbadali różnorodne postrzeganie przywilejów i relacje między ludźmi dzięki obserwacji dwóch par niedopasowanych do siebie indywidualności: byłego kierowcy ciężarówki i jego niedawno sparaliżowanej byłej żony oraz aroganckiego młodego mężczyzny z mózgowym porażeniem dziecięcym i jego nowego opiekuna.", uzasadniła kapituła Pulitzera swój wybór. 

Wspaniała wiadomość, bardzo to lubimy!