O tym, że praca przy komputerze może powodować bóle kręgosłupa, bóle głowy i pogorszenie wzroku czy osłabienie mięśni brzucha, wiadomo nie od dziś. Cierpi też kark i piekące oczy – to także nic nowego. Nawet łokieć tenisisty wcale nie jest zmorą sportowców, ale częstą przypadłością związaną z pracą przy komputerze. Ale że podobne dolegliwości mogą wynikać ze zbyt częstego sięgania po smartfon ( a właściwie przez niewypuszczanie go z ręki) – to już nowość. Zwłaszcza, że jeśli wierzyć najnowszym badaniom, wskazuje się na konkretną jednostkę chorobową związaną z tą aktywnością  - chodzi o zespół cieśni nadgarstka zwany popularnie nadgarstkiem selfie. Dotychczas kojarzony raczej z długimi godzinami spędzonymi przed ekranem komputera, w ostatnim czasie zbiera żniwo wśród użytkowników telefonów i jeśli wierzyć badaniom, dotyczy coraz szerszego ich grona.

Na czym polega zespół cieśni nadgarstka, czyli nadgarstek selfie

Według ortopedów zespół cieśni nadgarstka, czyli nadgarstek selfie polega na zbyt długim uciskaniu jednego z nerwów. Jak się objawia? Przede wszystkim z bólem dłoni, mrowieniem i obniżeniem sprawności manualnej. A wszystko przez nadmierną aktywność kciuka. Dolegliwości z początku występują sporadyczne, ale z czasem nasilają się i potrafią męczyć nawet występować w nocy, zaburzając rytm snu.

Jak uniknąć nadgarstka selfie

Tak naprawdę nie chodzi tylko o selfie, choć to właśnie ten zwyczaj został upamiętniony na poziomie nazwy. Mowa o nawykach związanych z korzystaniem ze smartfona –  przede wszystkim bezmyślnym, często niekontrolowanym scrollowaniu Instagrama i Facebooka oraz korzystaniu z różnych aplikacji. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że jedną z osób, u których zdiagnozowano nadgarstek selfie jest Kim Kardashian.

Czy aby pozostać zdrowym trzeba całkowicie przestać korzystać ze smartfonów? Oczywiście, nie. Każda przesada i brak umiaru są niewskazane, wystarczy po prostu kontrolować czas spędzany online i ograniczyć go do koniecznego minimum, a w trakcie pracy przed laptopem czy ekranem zadbać o odpowiednią postawę, prawidłowe oświetlenie i bezpieczne ułożenie dłoni na klawiaturze (łokcie powinny być podparte). W przerwach w pracy można pokusić się o wykonywanie ćwiczeń rozluźniających dłoń. Jak tylko możesz, odłóż telefon!