Dermaroller – co to jest?

Zabieg dermaroller – to inaczej mezoterapia mikroigłowa. Zapewne pojęcie "mezoterapia" nie jest Ci obce, ale na wszelki wypadek zrobimy małą powtórkę. Mezoterapia to zabieg, polegający na podaniu koktajlu odżywczego w głębokie warstwy skóry. Kremy, sera i maski aplikowane na skórę, działają głównie w obrębie martwego naskórka. Nakłucia cienką igłą powodują zwiększoną penetrację skóry przez specyfik, dociera on do miejsca, gdzie faktycznie ma prawo zadziałać. Dodatkowo, sam fakt nakłuwania skóry powoduje uruchomienie procesów jej regeneracji - głównie produkcji kolagenu, który odpowiada za młody i sprężysty wygląd cery. Podobnie sprawa ma się z dermarollerem – zabieg jest znacznie delikatniejszy, ale wykorzystuje te same procesy w walce o zapobieganie przedwczesnego starzenia się skóry.

Jak stosować dermaroller?

Dermaroller wygląda jak wałeczek z setkami cienkich igiełek, których długość zależy od przeznaczenia urządzenia, a konkretnie od partii ciała, na której chcemy działać. Igiełki są wykonane z tytanu, dzięki czemu łatwiej o zachowanie sterylności. Na uprzednio znieczuloną i zdezynfekowaną skórę nakładane jest serum (koktajl) składający się ze składników aktywnych, głównie kwasu hialuronowego. Następnie, wybrane obszary są wałkowane rollerem w kierunku poziomym, pionowym, powtarzając czynność kilka razy. Zabieg trwa ok. pół godziny, nie jest bolesny (mogą być odczuwalne delikatne ukłucia), może pojawić się krew. Zaczerwienienie utrzymuje się, w zależności od stopnia wrażliwości skóry pacjentki, do kilku godzin. Jest to jak najbardziej normalny i pożądany objaw – informuje o tym, że organizm zauważył mikrouszkodzenia skóry i za chwilę rozpocznie procesy jej regeneracji.

Dermaroller na zmarszczki

Jak powstają zmarszczki? Z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jej sprężystość. Wiotka skóra jest bardziej podatna na powstające na niej marszczenia i załamania, które z czasem utrwalają się i prowadzą do powstania głębokich zmarszczek. Zabieg dermaroller to tani i szybki sposób na pobudzenie skóry do produkcji nowego kolagenu. Wałkowanie skóry igiełkami, doprowadza do mikrouszkodzeń jej struktury, co wysyła sygnał do rozpoczęcia procesu regeneracji, który składa się głównie właśnie z produkcji kolagenu, oraz nowych naczyń krwionośnych w miejscu nakłucia. Przy rolowaniu twarzy zazwyczaj korzystamy z dwóch rodzajów wałka – ten o krótszych, delikatniejszych igiełkach stosowany jest do wrażliwej skóry w okół oczu. Ze względu na to, że jest to zabieg mało inwazyjny, jest polecany dla osób po 30 roku życia głównie jako profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry.  Zalecane jest korzystanie z rollera raz na dwa tygodnie, aby skóra miała czas się zregenerować.

Dermaroller na rozstępy

Rozstępy dotyczą aż 70% populacji kobiet i o ile we wczesnej fazie tworzenia się jesteśmy w stanie zniwelować je kremami, o tyle kiedy przypominają już bliznę – nie. Rozstępy są spowodowane nieprawidłową pracą komórek produkujących kolagen - fibroblastów. Obszary skóry niedostatecznie wypełnione kolagenem, a narażone na rozciąganie, mogą w takiej sytuacji pokryć się nieestetycznymi rozstępami. Odpowiedzią na to jest dermaroller z dłuższymi igiełkami. Nakłuwanie skóry z rozstępami powoduje indukcyjne pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, czyli szybszej regeneracji skóry. Przy regularnym, długim stosowaniu mikronakłuwania, jesteśmy w stanie pozbyć się rozstępów całkowicie. Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej jest podobny do tego, który jest wykorzystywany w laseroterapii. Laser co prawda jest w stanie wykonać o wiele więcej mikrouszkodzeń, natomiast dermaroller jest znacznie tańszy.

Dermaroller na gęste włosy

Zmarszczki i rozstępy już pożegnałyśmy, teraz czas na zadbanie o fryzurę. Problem łysienia, czy przerzedzania się włosów może nas dotknąć z różnych powodów – zawsze warto udać się do specjalisty, który określi, czy nie jest on skutkiem niedoborów w organizmie, niedoczynności tarczycy, choroby lub menopauzy. Niezależnie od powodów wypadania włosów, pomocniczo lub profilaktycznie, warto sięgnąć po dermaroller. Wałkowanie skóry głowy nie tylko pozwoli składnikom wcierki wniknąć wgłąb jej struktury, ale też znacznie poprawi jej ukrwienie, co z kolei wpływa na lepsze odżywienie mieszków włosowych - w których początek mają nasze kosmyki.  Aby zabieg był skuteczny, należy uzbroić się w cierpliwość i wykonać wałkowanie skóry głowy w kilku seriach, biorąc pod uwagę cykl życia włosa, który trwa ok. 90 dni. Nie zapominajmy też o przerwie w zabiegach - skóra musi mieć czas do tego, aby się zregenerować.

Dermaroller - w domu, czy w gabinecie?

Zabieg mezoterapii mikroigłowej możemy wykonać zarówno w domu jak i w gabinecie medycyny estetycznej. Różnica jest oczywiście nie tylko w cenie – w gabinecie są używane rollery o dłuższych igiełkach, co oczywiście w efekcie daje lepsze rezultaty. Dla przykładu - do użytku domowego znajdziesz rollery o długości igieł w przedziale 0,25 - 0,5 mm, natomiast w specjalistycznym gabinecie używane są igły o długości nawet 3mm. Jeśli jednak jesteś systematyczna i wierzysz, że będziesz regularnie (najlepiej co 2-3 dni) używała dermarollera – możesz kupić taki, którego użycie w domu jest bezpieczne w sklepach kosmetycznych i aptekach. Pamiętaj, że należy zachować bezwględną czystość urządzenia – dermaroller musi być odkażony i przechowywany w wolnym od kurzu i brudu miejscu. Ze względów higienicznych, jak i tego, że mikroigiełki szybko się tępią – jeden roller do użytku domowego nie powinien być używany częściej niż 3 razy.

Dermaroller – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu mezoterapii mikroigłowej jest posiadanie cery naczynkowej i trądziku różowatego. Warto przemyśleć dermaroller również w przypadku, jeśli mamy do czynienia ze skórą bardzo wrażliwą. Zabieg nie jest inwazyjny, jednak jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z dermatologiem.