Pierwiastek ten jest niezbędny, żeby malec miał mocne kości i zęby. Ale nie tylko! Jest konieczny także do właściwego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, reguluje pracę serca i chroni przed osteoporozą. Wciąż go mało Ponad 90 proc. wapnia krążącego w organizmie dziecka zostaje "zagospodarowane" przez rozwijający się szkielet i zęby. I choć teoretycznie wiemy, jak ważna jest dieta bogata w wapń, ostatnie badania wykazały, że w Polsce aż ponad połowa dzieci w wieku przedszkolnym dostaje go zbyt mało (badania IMiD oraz IŻŻ, 2005). Niedobory wapnia, niestety, nie są widoczne na pierwszy rzut oka ? nie sposób tego wykryć podczas rutynowej kontroli lekarskiej. A jeśli taki stan trwa długo, może być poważnym zagrożeniem dla prawidłowej budowy kości dziecka. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać wapnia i jak dużo maluch powinien go zjadać.

Tutaj jestem!

Mleko jest najlepszym źródłem wapnia. Niestety, często się zdarza, że dzieci mleka po prostu nie lubią. Na szczęście, równie dobrze można podawać maluchowi jego przetwory albo dania z dodatkiem mleka - przyrządzić kakao, sięgnąć po smakowite jogurty (które mają dodatkową zaletę ? przyjazne organizmowi bakterie wzmacniające odporność), żółte i białe sery lub serki smakowe - owocowe, czekoladowe i waniliowe. Zwłaszcza te przygotowywane specjalnie dla dzieci, wzbogacone są dodatkowo w wapń i witaminę D. Regularne podawanie takich produktów pozwala na zwiększenie zawartości wapnia w diecie malucha o około 25 proc., natomiast witaminy D o przeszło 30 proc. Wapń zawarty jest nie tylko w mleku. Występuje także w ziarnach sezamu, słonecznika, dyni, fasoli i soi oraz w suszonych owocach, migdałach, płatkach owsianych, natce pietruszki, rybach, buraczkach, kapuście, brokułach.

Ona pierwsza

Żeby dostarczony z pożywieniem wapń mógł być przyswojony, potrzebna jest dziecku witamina D. Organizm sam ją wytwarza, ale tylko w słoneczne dni. W naszym klimacie jest ich stosunkowo mało. A jeśli nawet słońce ładnie świeci, trzeba chronić dziecko przed jego promieniami (zwłaszcza w godzinach południowych). Dlatego witaminę D (w kroplach) podaje się dziecku od 3?4 tygodnia życia, gdy wyczerpują się jej zapasy, z którymi przyszło na świat. Witamina D jest dostępna na receptę. Należy ją podawać  według wskazań lekarza przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Z czasem maluch dostaje coraz więcej witaminy D w pożywieniu. Znajduje się ona w żółtku jajek i w tłustych rybach morskich (łosoś, makrela, śledź, tuńczyk, sardynka). Jest jej jednak za mało. Dlatego wzbogaca się w nią margaryny do smarowania i mleka dla niemowląt. A jesienią i zimą zaleca się podawać dziecku tran.

Ile wapnia potrzeba dziecku (na dobę):

 wartości w mg 

 • 0-6 miesięcy: 600 
 • 7-12 miesięcy: 800 
 • 1 rok-3 lata: 800-1000 
 • 4-9 lat: 800 
 • 10-18 lat: 1200
Jeszcze jedną porcję poproszę!

wartości w mg 

 • szklanka mleka - 300 
 • kubek jogurtu - 268 
 • 2 kubeczki serka dla dzieci (np. Danonków) - 180
 • plaster żółtego sera - 201 
 • plaster białego sera - 90 
 • puszka sardynek (100 g) - 330 
 • paczka migdałów (100 g) - 239 
 • ziarna słonecznika (100 g) - 101

UWAGA! Złodzieje kości! Dzieci uwielbiają napoje typu cola, a jedzenie zupek z proszku uważają za bardzo zabawne. Niestety, oba produkty zawierają fosforany, które wyzwalają w organizmie procesy prowadzące do niszczenia kości. Można więc podawać te przysmaki bardzo rzadko!