Na czym polega magia pierwszego wrażenia? Jak wytłumaczyć to tajemnicze zjawisko?

Każdy z nas poznał w swoim życiu taką osobę. Wchodzi do pokoju i błyszczy. Nagle wokół niej robi się jakby jaśniej, a ludzie chętniej ogrzewają się w jej naturalnym blasku. Otoczona jest wianuszkiem ludzi i emanuje czymś, co trudno określić. Spróbujmy jednak.

Pierwsze wrażenie niestety robi się tylko raz. Niektórzy z nas wierzą, że intuicyjnie poznajemy wtedy daną osobę. Inni mniej chętnie ferują wyroki po pierwszym spotkaniu, bo uważają, że pierwsze wrażenie to pozory. Jest jednak coś w tym zjawisku pierwszego wrażenia, co sprawia, że zastanawiają się nad nim psychologowie i naukowcy. Ci, określili efekt pierwszego wrażenia mianem efektu halo lub aureoli, ze względu na wspomniany wyżej w tekście blask bijący od osoby, która „ma to coś”. Oczywiście nie chodzi o żadne paranormalne zjawiska, bo okazuje się, że ten „talent” ma swoje składowe. Należą do niego nasze samopoczucie, pewność siebie, stabilizacja emocjonalna, język ciała, gestykulacja, siła spojrzenia, a nawet takie detale jak stan uzębienia. Okazuje się, że jeśli masz ubytki w zębach, czy przebarwienia – umysł twojego obserwatora w jednej chwili analizuje i wyciąga fakty: palisz dużo kawy – jesteś przemęczony, palisz papierosy – jesteś nerwowy, a może nawet sfrustrowany i szybko podejmuje decyzje, czy chce przebywać w twoim otoczeniu. Ten skaner działa zwykle zupełnie bezwiednie, dużej mierze wpływają na to wzorce kulturowe i stereotypy w jakich wyrastamy.

Getty Images

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

To nie jest proste, ale można się nauczyć kilku trików, które będą przydatne w kontaktach towarzyskich czy np. na rozmowie o pracę. Okazuje się, że choć w dużej mierze efekt pierwszego wrażenia to "chemia", to nie jest to zupełnie czarna magia.

Pamiętaj o mowie ciała, gestykulacji, wysokości i tempie głosu, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, pewności uścisku dłoni czy postawie. Niestety pierwsze wrażenie opiera się na obserwacji naszej powierzchowności - niektórzy więc będą zwracać uwagę na czystość naszego ubioru, higienę osobistą, czyste buty czy stan paznokci lub zębów. 

By robić dobre wrażenie, i nie tylko pierwsze, warto pracować nad sobą - swoim poczuciem wartości, kondycją psychiczną i fizyczną oraz przede wszystkim czy chcemy wywrzeć na kimś dobre wrażenie. Bo przecież jeśli nie czujesz się dobrze w jakimś miejscu lub z ludźmi, którzy się tam znajdują, nie wysilaj się i nie trać swojej wartościowej energii i spożytkuj ją tam, gdzie będziesz dla kogoś nie efektem, a człowiekiem, którego chce poznać bliżej, mimo że nie śmieje się tak dźwięcznie, nie był na kursach w letniej szkole Oxfordu czy nie był na Bali w te wakacje dwa razy. Nie musimy się dopasowywać do czyjejś układanki i stereotypowych wzorców.