Tuż przed weekendem, 9. kwietnia, w hiszpańskim San Sebastian ogłoszono zwycięzcę konkursu na najlepsze muzeum roku 2016. Tytuł The European Museum of the Year 2016 otrzymało Muzeum Żydów Polskich,POLIN w Warszawie.  

Doceniono unikalną architekturą, położenie w historycznym sąsiedztwie Warszawskiego Getta i nowocześnie przedstawioną historię obejmującą 1000 lat polskich Żydów, od czasów osiedlenia po dziś dzień. Poza tym konkurs ma na celu podkreślanie istotnej roli muzeum w lokalnej społeczności. Miejsca, które nie jest tylko budynkiem wystawienniczym, ale także ważnym centrum kultury, którą podaje w oryginalny sposób.

POLIN wybrano spośród prawie 50 kandydatów z ponad 20 krajów i przyznano mu statuetkę „The Egg”, zaprojektowaną przez Henry Moore’a, która będzie należała do warszawskiego muzeum przez najbliższy rok.

Kolejną nagrodę, The Council of Europe Museum Prize, czyli nagrodę Rady Europy, zdobyło Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Kolejne wyróżnienia zdobyło m.in. Muzeum Miasta Vukovar w Chorwacji i Micropia, galeria mikroorganizmów w Amsterdamie.

WYSTAWA WOMEN IN CHANEL