To, co od dłuższego czasu działo się z legendarnym radio, budziło coraz większe zaniepokojenie nie tylko wiernych słuchaczy, ale też artystów i dziennikarzy. Trudno było się pogodzić ze stratą takich nazwisk jak Mann czy Jethon, które słuchały pokolenia. Przysłowiowym gwoździem do trumny stały się ostatnie wydarzenia - cenzura utworu Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", w którym pojawiają się polityczne aluzje oraz, co było pokłosiem dalszych wydarzeń - odejście Marka Nedźwieckiego. Za nim ruszyli też Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Nie ma co ukrywać, bez tego panteonu twórców  kultowych audycji, nie ma już Trójki. 

Artyści protestują przeciwko cenzurze w Trójce: kto jest na liście?

Artyści solidarni dołączają się do wielkiego bojkotu Trójki w imię walki o wolność słowa i zakazują emitowania w Programie 3 PR swoich utworów. Do tego grona dołączyli: Artur Rojek, Fisz i Emade, Dawid Podsiadło, Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow, Katarzyna Nosowska i wielu innych, do których dołączyli aktorzy: Andrzej Chyra, Maciej Musiał i politycy w tym m.in. Robert Biedroń.

"Trójka znika. Mój kraj znika" Fisz, Emade i Dawid Podsiadło o Trójce

„Oprócz gwiazd rozgłośni, które odchodzą, dyrekcja zakazała prowadzenia audycji mojemu kumplowi i wydawcy Magla Wagli - Bartkowi Gilowi. Bartek nie podpisał kuriozalnej i kłamliwej "lojalki". To właśnie także jemu dedykuję nasz kawałek. Utwór nazywa się "Mój kraj znika".[...] Trójka znika. Mój kraj znika" - napisał na Facebooku Fisz i Emade, czyli Bartosz i Piotr Waglewscy, którzy związani byli z Trójką Polskim Radiem. Wojciech Waglewski i Fisz prowadzili nawet audycję "Magiel Wagli".

Dawid Podsiadło również nie zgadza się na powolny proces dewastacji polskiego radia.

Artur Rojek: "Tym ludziom należy się szacunek"

Artur Rojek w wywiadzie dla Tvn24 przyznał, że do tej pory trzymał się z dala od polityki, ale już nie może dłużej pozwolić sobie na bierność w obliczu takich wydarzeń.

"[...] ingerencje w sfery artystyczne, w sferę sztuki, która była dla mnie zawsze taką najbardziej istotną w ramach działania Trójki, to jest coś, na co nie mogę się zgodzić. Bo jestem też częścią tego radia zarówno jako artysta, ale też organizator festiwalu - podkreślił Rojek, dodając, że Trójka to radio, które wychowało go muzycznie. [...] Marek Niedźwiecki to jest osoba, która moje pokolenie edukowała, tak samo jak wielu innych dziennikarzy [...]. Tym ludziom należy się szacunek, dobre słowo, oni nie powinni odchodzić z radia w takich warunkach. Strasznie współczuję i jestem w pełni z nimi".

Maciej Musiał w proteście przeciw cenzurze w Trójce

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maciej Musiał (@maciejmusial_official) Maj 17, 2020 o 4:32 PDT

 

Daria Zawiałow:  "To co mi się teraz ciśnie na język lepiej pozostawię dla siebie, bo po co tak brzydko pisać."

Daria Zawiałow w emocjonalnym wpisie przyznała jak wielkim szacunkiem darzy Program 3 Polskiego Radia i dziennikarzy, którzy ją tworzyli. Nie jest jej łatwo pogodzić się ze zmianami jakie nastąpiły. 

" To co mi się teraz ciśnie na język lepiej pozostawię dla siebie, bo po co tak brzydko pisać.[...] Piszę to z bólem serca, bo Trójkę kocham szczerze od najmłodszych lat - buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci. Wszyscy na to czekamy!"

Do protestu artystów dołączyła Magdalena Jethon

Magdalena Jethon, była dyrektor radiowej Trójki wyraziła swoją obawę o przyszłość radiostacji:

"Postępującą degradację tej anteny obserwuję ze smutkiem. Najnowsza afera wokół (...) notowania Listy Przebojów każe mi przede wszystkim myśleć ze współczuciem o koleżankach i kolegach, którzy wciąż pracują przy Myśliwieckiej"

Legendarna wytwórnia zawiesza współpracę z Trójką

O zawieszeniu współpracy z Programem 3. Polskiego Radia poinformowała też legendarna wytwórnia Mystic Production, która wydaje takie tuzy jak Deep Purple czy Skunk Anansie, Marillion, Nicka Cave'a.

"W ostatnich latach ze stacji została zwolniona lub odeszła elita dziennikarstwa, najlepsi z najlepszych. Ludzie, którzy stanowili dla nas gwarancję niezależności i dzięki którym Trójka była radiem mądrym, otwartym na świat. Radiem, które uczyło i bawiło, dla którego najwyższymi wartościami były mądrość i wolność - w tym gwarantowana nam przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wolność wyrażania swoich poglądów oraz wolność twórczości artystycznej.
Dziś tej Trójki już nie ma. Piątkowe i sobotnie wydarzenia, a więc anulowanie wyników głosowania słuchaczy Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona, co w naszej ocenie nosi znamiona cenzury, przelały czarę goryczy. Nie możemy pozostać bierni.
Prosimy o nieemitowanie naszych utworów na antenie PR3 do czasu przywrócenia w radiu podstawowych standardów, których oczekujemy od mediów, szczególnie publicznych."

Internet w obronie Radiowej Trójki

Nie tylko artyści, dziennikarze, politycy, ale też internauci pokazali swoje poruszenie kontrowersyjnymi wydarzeniami w Trójce. W sieci znajdziecie wysyp grafik i wpisów, krytykujących stronniczość państwowych mediów, cenzurę i degradację kultowego radia. Kilka z nich prezentujemy w galerii.