Aktualny czas, który doświadczasz w rodzinie może być trudny. Zmiany organizacji w Twoim dotychczasowym życiu, nowe obowiązki, brak możliwości korzystania z dotychczasowych sposobów radzenia sobie z napięciem może wywołać lawinę różnych emocji. Nagle znalazłaś się w nowym położeniu razem z Twoimi najbliższymi pod jednym dachem. Jeśli wcześniej funkcjonowałaś w schemacie wykonywania obowiązków i zadań, gdzie nie było przestrzeni na rozmowy, przeżywanie wspólnie emocji, czas ten jest dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Dotychczasowe proporcje funkcjonowania między pracą i znajomymi a domem i bliskimi, zostały odwrócone. Rosnące napięcia, niewyjaśnione zaszłe konflikty, brak zrozumienia, nieumiejętność funkcjonowania razem mogą spowodować, że Twoja rodzinna oaza zamieni się w pole walki. Kiedy się tak dzieje cała rodzina odczuwa skutki napięcia, dzieci również – młodsze instynktownie a starsze poprzez obserwacje.

Być może to jest czas, abyś dokładnie przyjrzała się temu co nie funkcjonuje w Twoim związku tak jakbyś tego chciała. Zaczniesz dostrzegać co jest Ci niezbędne w życiu a bez czego możesz się obejść. A może warto wykorzystać obecną sytuację do nadrobienia zaległości w Twojej rodzinie, popracować nad związkiem, relacją z dziećmi czy też zadbać o samą siebie.

To od Ciebie zależy, co zrobisz podczas spędzania wspólnego czasu, aby Twój związek stał się silniejszy.

Dobrym początkiem będzie uszanowanie indywidualnej przestrzeni partnera i dzieci. Każdy z członków Twojej rodziny potrzebuje własnej niezależnej przestrzeni w której będzie mógł się zrelaksować, rozładować emocje, oddalić czy oddać ulubionej aktywności. Istotą tej zasady jest to w jaki sposób postrzegają tą aktywność wszyscy członkowie rodziny i jak na ten temat się wypowiadają. Kluczem jest pozytywne myślenie o potrzebie oddalenia się i posiadania własnej przestrzeni w codzienności.

Ważnym aspektem wspólnego funkcjonowania jest podział obowiązków domowych. Mężczyźni w tych spawach są tak samo równi jak kobiety. W prowadzeniu obowiązków domowych płeć nie ma znaczenia. Oczywiście znajdą się różnice realizacji tych zadań, co będzie powodować napięcia w rodzinie. Ważne jest w tym obszarze uszanować sposoby wykonywania czynności przez członków rodziny, co sprawi, że każdy będzie chętniej brał odpowiedzialność za swoją część.

Postawcie na poprawę komunikacji. Łagodny początek dyskusji przyczynia się w istotny sposób do rozwiązania konfliktu, wszystkie dyskusje kończą się takim samym tonem, jak się zaczęły. Kiedy jeden z członków rodziny swoją wypowiedź zaczyna od krytyki, pogardy lub przyjmuje postawę obronną czy obojętną - rozmowa przyniesie oczekiwany skutek, awanturę. Dla dobra waszego małżeństwa spuśćcie z tonu. Kiedy przeżywasz dużą złość, lepiej wcale nie zaczynać, dopóki nie ochłoniecie. Układ nerwowy potrzebuje 20 min. aby się uspokoić. W tym czasie możesz medytować, robić ćwiczenia oddechowe czy relaksacyjne, słuchać ulubionej muzyki. Kiedy uspokoisz swoje nerwy możesz próbować wrócić do rozmowy.

W trakcie rozmów staraj się układać zdania, w których podmiotem jest „ja”, a nie „ty”, unikniesz oskarżycielskiego tonu. Możesz narzekać, natomiast nie obwiniaj najbliższych. To trudny czas z ograniczeniami, jednak rodzina nie jest stroną winną. Postaraj się w sposób opisowy powiedzieć, co się z Tobą dzieje, nie oceniając i nie wydawaj osądów. Nie bagatelizuj uczuć partnera czy dzieci. Jest to szczególnie ważne w tym trudnym dla każdego okresie.

Pamiętaj, że nie wszystkie konflikty muszą być wyjaśnione - to nie jest wyznacznik udanego małżeństwa.

Próbuj tworzyć poczucie wspólnoty w rodzinie poprzez jedzenie wspólnych posiłków, rozmowy przy stole, wspólnej aktywności, symboli, np. opowieści rodzinne, które będą nasycone całym wachlarzem wartości. Spójrz na ten czas jako moment w którym możesz się zaprzyjaźnić ze swoim partnerem czy dziećmi. Będzie wymagało to od Ciebie pokładu cierpliwości i miłości.

Ten trudny czas możesz przeżywać w samotności i stresie co będzie miało przełożenie na Twoje samopoczucie i stosunek do siebie i najbliższych. Możesz też przeżyć ten czas jako szansę do nadrobienia zaległości w relacji z najbliższymi. Stanie się to wówczas kiedy przestaniesz się dąsać, obwiniać, krytykować czy wycofywać a realnie spojrzysz co możesz zrobić w swojej rzeczywistości rodzinnej, by zaczęła funkcjonować o poziom wyżej. Powodzenia!

Elwira Adamczyk - Ośrodek CENTRUM, psychoterapia par online - UMÓW WIZYTĘ