Movember - co to za akcja?

Movember nawiązuje do zwiększenia profilaktyki nowotworowej wśród mężczyzn. Wielu panów w tym miesiącu zapuszcza wąsy. Jest to symboliczny gest, który ma na celu wspieranie podnoszenia świadomości społecznej związanej z profilaktyką, tj. badaniami na raka prostaty i jąder.

Czy twój partner chodzi do lekarza? Większość mężczyzn bada się tylko dzięki kobietom

Movember: Elle Man włączył się do promocji akcji społecznej

Pod koniec października Elle Man podczas uczczenia jesiennego wydania magazynu postanowiło włączyć się w akcję movember. W jej ramach zorganizowali sesję wspierającą kampanię. Znani goście zaproszeni na wydarzenie mogli zrobić sobie zdjęcia z doklejonymi wąsami. Wśród nich znalazł się redaktor naczelny Olivier Janiak oraz Mateusz Gessler, Rafał Maślak, Rafał Jonkisz, Maciej Musiałowski. W sesji Marty Wojtal uczestniczyły także panie, w tym Anna Wochna, Natalia Kozanecka, Renata Stradowska oraz Kaja Rozi Wiater.

Anna Wocha o akcji Movember

Jestem spełnioną matką, żoną i businesswoman. Wiele z moich pasji takich jak dom czy praca, nie mogłoby zaistnieć bez mojego wspaniałego męża. Jest on ogromnym wsparciem dla mnie i dla naszych dzieci. Ogromne poczucie obowiązku mężczyzn wobec rodziny, często sprowadza na drugi plan ich zdrowie. Wczesne badania i profilaktyka pozwalają na diagnozę bardzo poważnych chorób, a także na skuteczniejsze leczenie. Całym sercem wspieram akcję #movember. Drodzy mężczyźni nie zapominajcie, że będąc zdrowi, możecie osiągnąć wszystko.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Męski styl - ELLE MAN (@ellemanpolska) Lis 26, 2019 o 11:08 PST

 

Rak prostaty, czyli szybko reaguj na pierwsze objawy

Rak prostaty rozwija się on bardzo wolno. Ukształtowanie się niewielkiego guzka, o 1 ml objętości, trwa około 10 lat, od momentu pojawienia się zmian nowotworowych. Skąd więc biorą się trudności w rozpoznawaniu oraz wysoka śmiertelność? W początkowym stadium schorzenia nie pojawiają się praktycznie żadne objawy. Można zauważyć czasem łagodny rozrost gruczołu krokowego, co powoduje przede wszystkim trudności w oddawaniu moczu. Ponadto pojawia się niekiedy krwiomocz czy krew w nasieniu.

Długo nierozpoznany rak prostaty powoduje ryzyko naciekania na tkanki otaczające gruczoł krokowy oraz pojawianie się przerzutów do innych narządów, czego objawy są już znacznie mocniejsze. Mogą być nimi np. bóle kostne, bóle w podbrzuszu oraz w okolicy krocza, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu. Dlatego im wcześniej nowotwór prostaty zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie – podkreśla urolog, Łukasz Curyło