Sprężysta, jędrna skóra to gwarancja wyraźnie zarysowanego owalu twarzy. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna ona wiotczeć. Dochodzi wówczas do zaburzeń w tkance łącznej skóry, głównie w jej włóknach podporowych, czyli w kolagenie i elastynie. Włókno kolagenowe, zbudowane z białek, kształtem przypomina mocno kręcony włos. Z czasem skręt ten staje się coraz luźniejszy, traci sprężystość, a naskórek zaczyna wiotczeć. Dzieje się tak nie tylko z powodu tzw. chronologicznego starzenia się skóry, związanego z działaniem układu hormonalnego i genetyką. Bardzo często ten negatywny proces „prostowania włosa” przyspieszamy sami, paląc papierosy, nadmiernie i bez zabezpieczeń się opalając czy niewłaściwie pielęgnując skórę. Warto też pamiętać, że nasza skóra nie przepada za noworocznymi postanowieniami, zwłaszcza tymi dotyczącymi odchudzania. Specyficzna budowa tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy (i piersi) powoduje, że to one pierwsze stają się ofiarami nowej, drakońskiej diety. A tymczasem pupa czy uda, które chciałybyśmy wyszczuplić, trzymają się dzielnie.

Zrób skórze szybki test

Jeśli problem utraty jędrności jest niewielki, pomogą ci kosmetyki do codziennej domowej pielęgnacji oraz zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Jeżeli jest poważniejszy, to aby przywrócić owalowi twarzy wyrazistość, będziesz potrzebowała zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Jak to sprawdzić? Chwyć fałd policzka dwoma palcami, potrzymaj kilka sekund i puść. Jeśli skóra od razu się wygładziła, nie masz żadnego problemu. Gdy „zagniecenie” widoczne było przez kilka sekund – sięgnij po kremy i zapisz się do kosmetyczki. Jeżeli jednak twoja skóra z trudem się wyrównuje, czas na działania bardziej zdecydowane.

Odnowa u kosmetyczki

Zdaniem kosmetolog Wioletty Kaniewskiej najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi, które pobudzają w skórze tzw. procesy autoodnowy.

●MASAŻ SPM Polega na zasysaniu skóry twarzy przez wytwarzającą podciśnienie głowicę, kształtem przypominającą kieliszek. Masowane są stopniowo niewielkie partie skóry. W czasie zabiegu poprawia się mikrokrążenie krwi i dotlenienie komórek. Pobudzone zostają włókna kolagenu oraz elastyny, dodatkowo polepszając przepływ limfy. Efekty zabiegu można poprawić, nakładając wcześniej na skórę specjalne serum liftingujące, np. z peptydami lub wyciągiem z roślinnego białego piżma. Zabieg zwyk le powtarza się raz bądź dwa razy w tygodniu przez miesiąc lub dwa (cena: 180 zł).

●PILING CHEMICZNY Masaż wykonuje się na zmianę z pilingiem glikolowym lub pilingiem łączącym wysokie stężenie retinolu z witaminą C. Nie tylko złuszczają naskórek i poprawiają koloryt, ale też pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Zabieg wykonuje się w serii od 2 do 4, co 3–4 tygodnie (cena: 250–350 zł).

Zobacz także:

●ROLLER Jest to ruchomy wałek z cieniutkimi i krótkimi igiełkami, który przesuwa się po twarzy, powodując nakłucia i tzw. mikrouszkodzenia. Poprzez mikrokanaliki wprowadza się różne substancje aktywne, np. kwas hialuronowy. Skóra „naprawia się”, tworząc kolagen i elastynę (cena: 350 zł). W serii wykonuje się 4 zabiegi.